Petrol, Hindistan’da artan vakaların talepteki artış beklentisini gölgelemesiyle düşüşte

0 0
Read Time:1 Minute, 13 Second

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Hindistan üzere ülkelerde şimdiye kadar görülmemiş formlarda artan olayların yakıt talebi umutlarına ziyan vermesi ile Pazartesi günü Asya’da petrol düşüş gösterdi.

Brent %0,18 düşüşle 66,64 dolar olurken WTI %0,13 kayıpla 63,50 dolara geriledi.

Dünya genelinde en büyük üçüncü petrol ithalatçısı olan Hindistan, ikinci Covid-19 dalgası ile gayret etmeye devam ediyor. Ülkenin Sıhhat ve Aile Refahı Bakanlığı’na nazaran 392.488’e düşmeden evvel 1 Mayıs’ta günlük hadise sayısı 400.000’i geçti. Rekor sayılar, Hindistan Sanayi Konfederasyonu’nun yetkililere ekonomik faaliyeti durdurma daveti yapmasına yol açtı.

Bununla birlikte 2021’in ikinci yarısında Çin üzere ülkelerde yakıt talebinde güzelleşme beklentileri ile kayıplar hudutlu oldu. Artan aşılama oranlarının, bilhassa de yaz mevsiminde seyahatlerin tepe yapacağı sırada global yakıt talebini artırması bekleniyor.

ANZ analistleri “Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin üzere bölgelerdeki güçlü talep, genel görünümü de aydınlatıyor” dedi.

Arz cephesinde ise OPEC, Nisan ayında günlük 25,17 milyon varil ile Mart ayına nazaran 100.000 varil fazla üretim yaptı.

Baker Hughes’a nazaran ABD’de güç firmaları, evvelki hafta fiyatlar arttıkça petrol ve doğalgaz kulelerini artırdı ve arka arda dokuzuncu aylık kule artışı yaşandı. Lakin Cuma günkü aylık hükümet raporuna nazaran ABD’nin ham petrol üretimi, Şubat ayında günlük bir milyon varilden fazla düşüşle 2017’den beri gördüğü en düşük düzeye geriledi.

Öbür yandan ABD ve İran nükleer mutabakat tartışmalarına devam ediyor. Bu muahede ile ABD’nin yaptırımları azaltılabilir ve İran petrol ihracatını artırabilir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %