Petrol karışık ancak ABD ve İran’ın, nükleer anlaşmayı yenilemeye yaklaşması ile kayıpları tersine çevirdi

0 0
Read Time:52 Second

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Asya’da petrol, üç günlük kaybın akabinde karışık seyretti. ABD ve İran görüşmeleri devam ediyor.

Brent %0,02 düşüşle 65,10 dolar olurken WTI %0,23 artışla 62,09 dolara ulaştı.

ABD ve İran, İran’ın petrol, bankacılık ve nakliyat kesimleri üzerindeki yaptırımları kaldırabilecek ve münasebetiyle İran ham petrol arzını artırabilecek 2015 nükleer mutabakatını yenilemeye yaklaştıkça petrol fiyatları mart ayından beri en büyük haftalık kaybını yaşama yolunda.

Nükleer görüşmelerde Viyana’daki diplomasi trafiğini koordine etmekle vazifeli olan AB yetkilisi Enrique Mora, Nisan 2020’den beri süren gayretlerle mutabakata varılabileceğinden emin olduğunu söyledi.

RBC Capital Markets’tan Helima Croft, “henüz mürekkep kurumamış ve kıymetli problemler çözülmemiş olsa da Viyana’da süren nükleer müzakerelerde oldukça kıymetli ilerlemeler kaydedilmiş görünüyor ve muhtemelen günlük yaklaşık 1 milyon varil İran petrolü, yılın ikinci yarısında piyasalara girecek” dedi.

Talep tarafında ise yatırımcılar, Avrupa ve ABD’de artan aşılama oranları sayesinde seyahatin tepe olduğu yaz mevsimine yanlışsız yakıt talebi görünümündeki optimistliğini koruyor. Fakat Asya’nın kimi bölgelerinde görülen salgınlar, yakıt talebine gölge düşürmeye devam ediyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %