Petrol yüksek ancak stoklarda yaşanan artış ve Covid-19 vakaları görünüme gölge düşürüyor

0 0
Read Time:1 Minute, 18 Second

Muharrir: Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da petrol yükseldi fakat ABD’nin yakıt stokunda artış olduğundan üç haftanın düşük düzeyine yakın kaldı. Bununla birlikte yatırımcılar, Asya’da görülen Covid-19 artışına dair kaygılı.

Brent %0,30 artışla 66,86 dolar olurken WTI %0,40 yükselerek 63,61 dolara ulaştı.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günü yayınlanan raporu, 14 Mayıs ile biten haftada 1,321 milyon varil artış gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan varsayımlar, 1,623 milyon varil artış tarafında olurken bir evvelki hafta 427.000 varil düşüş raporlanmıştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bir gün evvel yayınlanan raporu, 620.000 varil artış varsayım etti.

Öbür yandan ABD ve İran, yaptırımları kaldırıp İran ham petrol arzını destekleyebilecek bir gelişme olarak 2015 nükleer muahedesini tekrar canlandırmaya yakın.

Nükleer görüşmeler için Viyana’daki diplomasi trafiğini koordine etmekle vazifeli olan AB yetkilisi Enrique Mora, 18 Haziran’da yapılacak İran başkanlık seçimleri öncesinde tüm tarafların muahedeye dönmesini beklediğini söyledi. İran ayrıyeten Haziran ayından itibaren Umman Körfezi’ndeki Jask terminalinden artan ham petrolü de ihraç edip Hürmüz Boğazı’nı baypas etmelerine müsaade verecek.

Talep cephesine bakacak olursak ABD, Çin ve Avrupa’nın kimi bölge ekonomilerinin salgından kurtulmaya devam etmesinden ötürü petrol bu yıl %30 yüksek olsa da Asya’nın kimi bölgelerinde artan hadiseler, piyasaya gölge düşürmeye devam ediyor. Johns Hopkins datalarına nazaran Hindistan’daki hadise sayısı, 20 Mayıs prestiji ile 25 milyonu geçti. Ülkede test yapan şahısların neredeyse %66’sı, Covid-19’a maruz kaldı.

ING Economics, “Asya’da tekrar canlanan Covid-19 hadiseleri, kısa vadede piyasayı destekleyecek pek bir şey yapmıyor” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %