Pfizer, ABD’de üretilen koronavirüs aşılarını ihraç etmeye başladı, ilk sevkiyat Meksika’ya yapıldı

0 0
Read Time:51 Second

Carl O’Donnell

30 Nisan (Reuters) – ABD’li ilaç şirketi Pfizer PFE (NYSE:PFE).N Meksika’ya bu hafta yaptığı koronavirüs aşı sevkiyatında ABD’deki tesislerde üretilen aşı dozları da bulunuyor.

Bahse yakın kaynaklar, Meksika’ya gönderilen aşı dozlarının öbür ülkelere yapılması beklenen aşı ihracatının birincisi olduğunu belirttiler.

Pfizer’ın Michigan eyaletindeki Kalamazoo üretim tesisinde imal edilen aşıların Meksika’ya sevkiyatı, ABD’nin bir evvelki Lideri Donald Trump devrindeki aşı ihracatı kısıtlamalarının Mart sonunda sona ermesinden sonra şirketin ABD’deki tesislerden yurt dışına yaptığı birinci sevkiyat oldu.

ABD hükümeti, çaresizce aşıya muhtaçlık duyan öbür ülkelere elindeki fazla aşıların gönderilmesi için son haftalarda ağır baskılara maruz kalıyordu. Koronavirüsün hâlâ çok yaygın olduğu birçok ülke pandeminin tesirlerini azaltmak için aşı dozu elde etmeye çalışıyor.

Varlıklı devletler, Pfizer ve Moderna ‘nın MRNA.O koronavirüs aşılarının son derece yüksek aktiflik oranından ötürü bunları stoklamaya çalışıyorlardı. AstraZeneca AZN.L ve Johnson & Johnson JNJ.N şirketlerinin koronavirüs aşıları konusundaki güvenlik korkuları ve üretim problemleri bu aşıları gözden düşürmüştü.

Pfizer, Meksika’ya şu ana kadar 10 milyondan fazla doz aşı yolladı.

Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Can Sezer

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %