Pirelli’nin en sert lastiği 2021’de ilk defa F1 Portekiz Grand Prix’de piste çıkıyor

0 0
Read Time:2 Minute, 54 Second

LASTİKLERİ SEÇME NEDENLERİMİZ

 • Serinin ortasından birebir lastiklerin (C2, C3 veC4) önerildiği iki yarışın akabinde Portekiz için en sert C1 hamurlu P Zero Beyaz sert, C2 hamurlu P Zero Sarı orta ve C3 hamurlu P Zero Kırmızı yumuşak lastikler seçildi. 2020’de tıpkı seçeneklerle önerilen lastiklerin seçiminde pistin özellikleri belirleyici oldu. Portimao pisti, geçtiğimiz Ekim ayında Formula 1 programına birinci defa dahil edilmesinden hayli kısa bir müddet sonra tekrar yarış takviminde yer alıyor.
 • Geçen yıl Portekiz (ve Türkiye) için tahsis edilen lastiklere bir set sert lastik eklenirken bir set yumuşak lastik azaltıldı. Bu yıl, Portekiz’de dönem uzunluğu uygulanan standarda dönülüyor; sekiz yumuşak, üç orta ve iki sert lastik seti tahsis ediliyor.
 • Yılın bu devrinde Algarve’de hava epeyce sıcak olabiliyor. Bilhassa pistin yer aldığı denizden uzak bölgede sıcaklığın 20 dereceyi aşması beklenebilir. Geçen sene yarış serin şartlarda ve vakit zaman hafif yağmur altında koşulmuştu.

PİST ÖZELLİKLERİ

 • Portimao, 2008 üzere nispeten yakın bir vakitte açılmasına karşın klasik bir pisti andırıyor. Değişen eğimlerin bol olduğu pistin tertibi de kusur affetmiyor. Pistin hayli geniş olması ise farklı dizilimleri mümkün kılıyor ve geçişlerde de yardım ediyor.
 • Farklı viraj cinslerinin yanı sıra uzun bir düzlük içeren pist, arabanın tüm yetkinliklerini test ediyor. Lastiklere yanal ve uzunluğuna talep yüklerken ağır frenleme de gerektiriyor. Birinci Formula 1 yarışına geçen yıl konut sahipliği yapan pist, evvelki yıllarda testler için kullanıldı.
 • En güçlü dönemeçlerden biri olan Portimao virajı, İmola Grand Prix’sindeki Acque Minerali’ye benziyor. Bu iki ortalı sağa dönüşlü virajın yanı sıra Portimao pistindeki virajların pek birçoklarının kör olması da zorluğu artırıyor.
 • Geçen yılki yarışta yeni olan yer, çok düşük yol tutuşuyla şaşırtmıştı. Bu sene asfaltın olgunlaşmasıyla yol tutuşu artmış olabilir.
 • Tek pit stop ve orta – sert stratejisinin kazandığı 2020 yarışında Lewis Hamilton mesleğinin 92 şampiyonluğunu alarak rekor kırdı. Lastik aşınmasının ve bozulmasının gereğince düşük olması, Esteban Ocon’un 53 tipi orta lastikle tamamlayabilmesini sağladı.

MARIO ISOLA – F1 VE ARABA YARIŞLARI YÖNETİCİSİ

“Lastik idaresi ve daha sert hamurların çalışma aralıklarında kullanılabilmesini sağlamak, kimi nedenlerle geçen yıl Portimao yarışının kıymetli temalarından biriydi. Lakin bu yıl farklı hava şartları ve muhtemelen değişim geçiren pist yüzeyi apayrı bir zorluk olabilir. Yeni lastik yapısı, 2021’in birinci iki yarışında düzgün bir performans gösterdi. Artık de serinin en sert hamuru birinci defa piste çıkıyor. Bu seçenekler, pistin lastiklere yüklediği ve daha sıcak havayla artan eşsiz taleplere karşılık vermek için tercih edildi. Geçen yılki yarışta her üç hamur farklı stratejilerle kullanıldı. Hava serin ve rüzgarlı, vakit zaman hafif yağmurluydu; pist şartları da hafta sonu boyunca değişkenlik gösterdi. Yeni yer düşük yol tutuşunu etkileyen temel öge olurken ısınma ve tanelenme, lastik performansı açısından belirleyici iki etken oldu.”

EN AZ BAŞLANGIÇ BASINÇLARI (düz yarış lastikleri)

EOS EĞİM LİMİTİ

21.0 psi (ön) |

19.0 psi (arka)

-3.25° (ön) |

-2.00° (arka)

ÖBÜR PİRELLİ HABERLERİ

 • Pirelli’nin tek lastik tedarikçisi olduğu Dünya Ralli Şampiyonası’nın üçüncü etabı geçen hafta Hırvatistan’da asfaltta koşuldu. Yarışı kazanan Toyota pilotu Sebastien Ogier oldu.
 • Pirelli’nin 11 dönemdir tek lastik tedarikçisi olduğu GT World Challenge Europe, bir mühlet evvel Monza’nın ıslak tabanında açılışını yaptı. Porsche, pilotları Klaus Bachler, Matteo Cairoli ve Christian Engelhart ile yarışı kazandı.
 • 2022 yılının 18 inç lastikleri için test programı, Grand Prix’nin akabinde İmola’da devam etti. Teste katılan Mercedes pilotları Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas, yeni kauçuğu birinci sefer denedi.
 • Bir mühlet evvel Barcelona’da gerçekleştirilen Formula 2 ve Formula 3 testlerinde Felipe Drugovich (UNI-Virtuosi), Formula 2’nin, Victor Martins (MP Motorsport) ise Formula 3’ün en yeterli vakitlerini yaptı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %