PMI verileri ve Powell’ın sunumu Avrupa borsalarında düşüş baskısı yarattı

0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Fed’in agresif faiz artırımları sonrasında global resesyon endişelerinin artması, risk hissiyatını kırılgan bir hale getirirken Perşembe günü Avrupa borsaları da düşüş yaşadı.

DAX %1,6 düşerken CAC 40 %1,5 ve FTSE 100 %0,9 bedel kaybetti.

Perşembe günü paylaşılan bilgiler, ikinci çeyreğin sonunda Euro Bölgesi’nin en büyük iki iktisadında iş aktivitesinin sert bir ivme kaybı yaşadığını gösterdi. Bu da bölgedeki ekonomik sakinlik kaygılarını artırdı.

Fransa’nın hizmet kesimi Haziran ayında beş ayın en düşük düzeyine (54,4 puana) inerken Fransa’nın imalat dalına ilişkin PMI endeksi de 51,0 ile 19 ayın en düşük düzeyine geriledi.

Almanya’da flaş hizmet PMI okuması 55,0 puandan 52,4’e düşerken Mayıs ayında 54,8 olan imalat endeksi de 52,0 puandan süreç gördü.

Avrupa borsaları esasen negatif bir hissiyat devralmıştı. Fed Lideri Jerome Powell, merkez bankasının enflasyonu düşürmek için “çok kararlı” olduğunu söyleyerek resesyonun da “kesinlikle olasılıklardan biri” olduğunu söz etti.

ING analistleri bir yazıda, “Finans piyasalarındaki anlatı çok açık gözüküyor. Enflasyonun çözülmesi lazım ve arz taraflı faktörlerde sakinleşme işareti görülmediğine nazaran merkez bankaları, sıkılaştırıcı para siyaseti ile talebi düşürmek zorunda kalacak.” dedi.

Diğer bir tasa kaynağı Ukrayna’da devam eden savaş ve bu savaş yüzünden Rus ham petrolüne uygulanan yaptırımlar ile Moskova’nın arzını azalttıkça gaz fiyatlarında görülen artış.

Haber raporlarına nazaran Almanya, arz güvenliğini sağlamak için oluşturduğu üç evreli planın ikinci basamağını başlatarak Rusya’dan gelen arzın topyekûn kesilmesi endişesiyle doğal gazı kademeli olarak dağıtmaya bir adım daha yaklaşacak.

Resesyonla ilgili tasalar yüzünden Perşembe günü petroldeki satışlar devam etti.

Öte yandan Lider Joe Biden, pompa fiyatlarını düşürmeye yardımcı olması ismine Kongre’den, akaryakıttaki vergiye üç aylık erteleme getirmesini istedi.

Çarşamba günü Amerikan Petrol Enstitüsünün paylaştığı ham petrol arz raporu, 17 Haziran haftasında stoklarda 5,6 milyon varil artış yaşandığını gösterdi.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesinin haftalık petrol raporu ise sistem sıkıntılarından ötürü en erken gelecek hafta paylaşılabilecek.

WTI %1,8 düşüşle 104,31 dolar olurken Brent %1,4 azalarak 110,13 dolardan süreç gördü. Her iki kontrat de bir evvelki seans %3 civarı düşüş gösterdi.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,1 artışla 1.839,60 dolar olurken EUR/USD %0,6 paha kaybederek 1,0506’dan alıcı buldu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %