Polonya’da bir sarayın altında 10 ton Nazi altını olduğu iddiasıyla kazı yapılacak

0 0
Read Time:55 Second

Alman diktatör Hitler’in Nazi ordusu 1 Eylül 1939’da Polonya‘yı işgal ederek II. Dünya Savaşı’nı başlatmıştı. Argümana nazaran, kelam konusu altınlar Polonya’nın güneyindeki Minkowskie kasabasında, işgal sırasında Naziler tarafından genelev olarak kullanılan sarayın altında bulunuyor. Milliyet’te yer alan habere nazaran, hazine avcıları, önümüzdeki hafta başlaması beklenen hafriyatın sonunda, 48 kasa içinde toplam 10 ton altına ulaşmayı hedefliyor.

YENİ BİR DEVLET KURMA PLANI

Altınların, Nazi örgütü SS’nin başkanı Heinrich Himmler’in talimatıyla, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda, ileride yeni bir Nazi devleti kurma planıyla gömüldüğü söz ediliyor. Sarayın altındaki kasalarda, ünlü ‘Breslau altınları’nın da yer aldığı sav ediliyor.

ASKERİN GÜNLÜĞÜ HER ŞEYİ ORTAYA ÇIKARDI

Polonya’da İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolduğu öne sürülen altın, mücevher ve silah dolu Nazi treninde yer alan tüm pahalı eşyaların da bu sarayın altında olduğu belirtiliyor. Zırhlı trenin, 1945’te Sovyet güçleri yaklaşırken, bugünkü Wroclaw kenti yakınlarında kaybolduğuna inanılıyor. Olay ‘Nazi altın treni’ ya da ‘Breslau altınları’ olarak anılıyor. Sarayın altındaki hazinede, yaklaşan Kızıl Ordu’ya mallarını kaptırmak istemeyen periyodun güçlü Almanları tarafından SS askerlerine teslim edilen eşyaların da yer aldığı iddia ediliyor. Harabe haldeki sarayın pozisyonu, bir SS askerinin günlüğü ve çizdiği haritanın gün yüzüne çıkması sayesinde keşfedildi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %