Powell, Almanya’nın gaz alarmı, işsizlik başvuruları – Piyasalarda neler oluyor?

0 0
Read Time:3 Minute, 9 Second

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Fed Lideri Jerome Powell Kongre sunumunun ikinci günü için Meclis’in yolunu tuttu. Filipinler’den Norveç’e ve büyük olasılıkla Mısır ve Meksika’ya kadar mali sıkılaşma aksiyonları sürüyor. Rusya muslukları kapattıktan sonra Almanya doğal gaz tedariki için alarma geçti. Ukrayna’daki savaşın tesirleri, Fransa ve Almaya ekonomilerine hiç olmadığı kadar ziyan veriyor. Accenture (NYSE:ACN), Darden Restaurants (NYSE:DRI), Rite Aid (NYSE:RAD) ve FedEx (NYSE:FDX) çıkar raporlarının yanında işsizlik müracaatları da paylaşılacak. Son olarak hükümetin petrol raporu, teknik aksaklıklardan ötürü ertelendi.

23 Haziran Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Powell Kongre’ye geri dönerken dünya genelinde faiz artışları sürüyor

Fed Lideri Jerome Powell ABD iktisadının durumuyla ilgili olağan sunumunun ikinci gününde Temsilciler Meclisi’ne gidiyor. Dün Powell Senato’da, resesyon risklerinin arttığını lakin merkez bankasının önceliği enflasyonu düşürmeye vereceğini söyledi.

Powell, işsizlik başvuruları raporu paylaşıldıktan dakikalar sonra koltuğuna oturacak. Raporun hafif de olsa artış trendini sürdürmesi bekleniyor.

Öte yandan dünya genelindeki sıkılaştırıcı para siyaseti sürüyor. Norveç Merkez Bankası faizleri 50 baz puan (bp) artırarak %1,25’e çıkardı. Filipinler lakin 25 bp artırırken Endonezya sabit tuttu. Mısır ve Meksika merkez bankalarının da sırasıyla 50 ve 75 bp faiz artırması bekleniyor.

2. Almanya’da gaz alarmı

Avrupa’nın doğal gaz vadeli işlemleri üç ayın doruğunu gördü. Almanya, güç arzını sağlama almak üzere yaptığı üç kademeli bir planın ikinci kademesini başlatarak doğal gaz arzını kademeli olarak dağıtma istikametinde bir adım daha attı.

Bu atak, hükümetin siyasi olduğunu düşündüğü sebepler yüzünden Rusya’nın gaz tedarikindeki %60’lık kesintiye karşılık son günlerde Berlin’in başlattığı öbür aksiyonları resmileştiriyor. Bununla birlikte hükümet, mukaveleye bağlı düzenlemeler öncesinde arzın fiyat artışlarına yansımasına imkan verecek bir kararı çabucak yürürlüğe koymayacaktır.

Bu gelişmeden bir gün evvel AB, Ukrayna’yı – yahut ondan geriye kalanları – resmi olarak bloka katılmaya davet etti. Rusya’nın topçu hücumları geçen hafta ağırlaşarak liman kenti Mykolaiv’deki Kanadalı ve ABD’li şirketlere ilişkin iki tahıl ihracat terminaline ziyan verdi. Ukraynalı yayınlar ayrıyeten Rusların, Ukrayna’daki en büyük güneş gücü santrali olan TokMak isimli 50 megavatlık bir tesisi söküp kaldırdığını bildirdi.

3. Accenture, Darden, FedEx beklenirken borsa yükselişle açılacak

Yatırımcılar Powell ve oburlarının ekonomik görünümle ilgili yorumlarını değerlendirirken ABD borsaları ufak artışlarla açılacak.

Dow Jones 41 puan artarken S&P 500 %0,3 ve Nasdaq 100 %0,7 artış yaşadı. Üç endeks de Powell’in birinci günkü açıklamalarının akabinde %0,1 ila %0,2 ortasında bedel kaybetmişti.

İlgi çekebilecek paylar ortasında Accenture ve Darden Restaurants bulunuyor. Her ikisinin de raporu iş yatırımları ve tüketici harcamalarındaki trendler hakkında fikir verecek. Online alışveriş ve uzaktan iktisadın değerli bir göstergesi olan FedEx de kapanış sonrası rapor sunacak.

4. Avrupa iktisadı daha da yavaşladı; İngiltere’de orta seçimler bekleniyor

Euro Bölgesi’ndeki iş aktivitesi Haziran ayında 16 ayın en düşük düzeyine indi. Artan enflasyon ve faiz artırımları talebe ziyan vererek ekonomik görünümü zayıflattı.

S&P Global’in Haziran ayı flaş birleşik satın alma müdürleri endeksi, beklentilerin altında kalarak 54,8’den 51,9 puana düştü.

S&P ayrıyeten iş beklentileri bir buçuk yılın en düşük düzeyine indikten sonra İngiltere iktisadının güçsüzleştiğini belirtti. İngiltere’nin bir dizi zayıf iktisat verisi de Perşembe günü yapılacak ve iktidardaki Muhafazakar Parti’yi sendeletmesi beklenen orta seçimlerin öncesinde paylaşıldı.

5. API stoklarındaki büyük artış ve İran’ın optimist yorumlarının akabinde petrol düşerken EIA dataları ertelendi

Tahran’ın, Batılı yaptırımların kaldırılmasını sağlayabilecek bir mutabakat beklentisiyle ilgili optimist kelamları üzerine ham petrol fiyatları düşüş yaşadı.

WTI %0,8 düşüşle 105,39 dolar olurken Brent %0,7 azalarak 110,98 dolara geriledi.

Avrupa’nın yakıt tedarikçilerinden de makus haberler var: TotalEnergies, Fransa’daki Donges rafinerisini kapatmak zorunda kaldı. ABD’de ise hükümet, Güç Bilgilendirme Dairesinin (EIA) haftalık stok raporunun, teknik meseleler nedeniyle erteleneceğini söyledi. Amerikan Petrol Enstitüsünün (API) dataları ise ham petrol stoklarında iki ayın en büyük artışının görüldüğünü raporladı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %