Rektör Budak, “Üniversitemiz, eğitim alanındaki yeni eğilimleri yakından takip ediyor”

0 0
Read Time:3 Minute, 49 Second

“9. Memleketler arası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi” EÜ mesken sahipliğinde başladı

*Ege Üniversitesi konut sahipliğinde bu yıl 9’uncusu düzenlenen Memleketler arası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi (EJER) kapsamında “Rektörler Paneli” Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Rektör Budak, Türk yükseköğretim sisteminde örnek teşkil eden pek çok öncü çalışmaya imza attıklarını söz ederek, Ege Üniversitesinin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kalitesini tescillemiş bir üniversite olduğunu, muvaffakiyetlerini sürdürülebilir kılmak için daha çok çalışacaklarını söyledi.

Ege Üniversitesi(EÜ), Penn State Üniversitesi ve Anı Yayıncılık iş birliği ile EÜ Eğitim Fakültesi mesken sahipliğinde düzenlenen “9. Milletlerarası Avrasya Eğitim Araştırmaları Kongresi”nin açılışı, çevrimiçi gerçekleştirildi. Bu yıl “Bölgesel Meselelerin Yol Açtığı Göçler, Mülteciler ve Dezavantajlı Kümelerin Eğitimi” temasıyla yapılan kongrenin Onursal Başkanlığını EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak üstlenirken, EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay ve Penn State Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şenel Poyrazlı kongreye eş başkanlık yaptılar.

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Günümüz dünyasında bilginin üretilmesi, kullanılması ve aktarılması noktasında çok süratli bir dönüşüm ve değişim yaşanmaktadır. Globalleşme ile ortaya çıkan değişimden en çok etkilenen alan hiç kuşku yok ki, eğitim alanıdır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak yaşanan süratli değişimden etkilenen eğitim alanında pek çok tartışma ve yeni eğilimler kelam konusu olmuştur. Bizler de Ege Üniversitesi olarak eğitim alanındaki yeni eğilimleri yakından takip ediyor, toplumumuzun bilimsel ve kültürel olarak gelişimini sağlayan eğitim alanına başka bir kıymet veriyoruz. Bölgesel sıkıntıların yol açtığı göçler, mülteciler ve dezavantajlı kümelerin eğitimi teması ile düzenlenen kongreyi, eğitim alanındaki yeni eğilimleri ve tartışmaları yakından takip etmek açısından yararlı ve manalı buluyorum” dedi.

“Türk yükseköğretimine örnek çalışmalar yaptık”

Eğitimde kaliteye her vakit öncelik verdiklerini söyleyen Rektör Budak, “Göreve başladığımız birinci günden itibaren eğitim ve öğretimde kaliteyi kendimize öncelikli maksat olarak belirledik. Türk yükseköğretim sisteminde örnek teşkil eden pek çok öncü çalışmaya daima birlikte imza attık. Kalite kavramını kurum kültürü haline getirmek için yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda ülkemizin kurumsal tam akreditasyon alan birinci devlet üniversitesi olarak tarihi bir muvaffakiyete imza attık. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kalitesini tescillemiş bir üniversite olarak, başarımızı sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımıza önümüzdeki devirde de sürat kesmeden devam edeceğiz. Ege Üniversitesi öğretim elemanlarının öğretim bilgi ve maharetlerini desteklemek açısından epey pahalı bulduğum bu kongrenin paydaşı olan Penn State Üniversitesi ve Anı Yayıncılık’a eforları ve katkıları nedeniyle teşekkür ederim” dedi.

“Öğretim faaliyetlerimizi çağın ihtiyaçlarına uygun hale getiriyoruz”

EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay, “Üniversitemizin güçlü ve dinamik bir fakültesi olarak; nitelikli öğretim üyesi takımımız, güçlü kültürel ve fiziki imkanlara sahip yerleşkemiz sayesinde kendimizi öteki eğitim fakülteleri içerisinde ayrıcalıklı hissediyoruz. Vizyonumuz doğrultusunda bünyemizdeki uzman akademik çalışanımızla birlikte yaptığımız araştırmalar, yürüttüğümüz projeler ve eğitim-öğretim faaliyetleri ile toplumsal gelişime katkı sağlayan bir fakülte olmak için büyük bir uğraş içindeyiz. Üniversitemizin kalite siyaseti çerçevesinde eğitim ve öğretim faaliyetlerimizi çağın ihtiyaçlarına uygun hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Kıymetli bir kongreye mesken sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Başbay, “Dört gün sürecek olan kongremizin alana kıymetli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Hem kongrenin düzenlenmesinde, hem de tüm çalışmalarımızda bizlere her vakit dayanak olan, yol gösteren Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a, takviyesini her vakit yanımızda hissettiğimiz Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Atılgan’a hürmetlerimi sunmak istiyorum. Kongrenin düzenlenmesinde eş başkanlık vazifesini yürütmüş olduğum saygıdeğer Şenel Hocam’a bilhassa çalışma birlikteliği ve ahengi için çok teşekkür ediyorum. Anı Yayıncılık İdare Konseyi Lideri Özer Daşcan’a ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Varlıklı içerikli kongre

Kongre Eş Lideri ve Penn State Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şenel Poyrazlı ise, “Bu yıl düzenlenen kongreye benimle bir arada EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay eş başkanlık yapmakta. Toplam dört gün sürecek kongremizin programında sekiz yüze yakın bildiri, altı davetli konuşmacı, Rektörler Paneli, Dekanlar Paneli, Eğitim Çınarları ile Söyleşiler ve pek çok çalıştay yer alıyor. Bu yılki kongremize verdikleri takviye ve konut sahiplikleri için Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay’a, çok teşekkür ederiz. Bundan evvel gerçekleştirdiğimiz birinci 8 kongrenin başkanlığını yapan ve bu kongreye de büyük katkıda bulunan Prof. Dr. Şakir Çınkır hocamıza da ayrıyeten teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Rektörler “Değişen Dünya Dönüşen Üniversite” paneline katıldı

Açılış konuşmalarının akabinde EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın moderatörlüğünü yaptığı, “Değişen Dünya Dönüşen Üniversite: Akademik Performans, Teşvikler ve Akademisyen Motivasyonu” bahisli Rektörler Paneli gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak katılan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tatlı Karadeniz, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, akademik performansı ve eğitim kalitesini artırmaya yönelik kendi üniversitelerinde gerçekleştirdikleri uygulamaları anlattılar.

Kongrenin birinci günü, gerçekleştirilen paralel oturumlarda alanlarında uzman akademisyenlerin sunumlarıyla devam etti. Kongre, 25 Haziran Cumartesi tarihine dek sürecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %