Resesyon korkuları petrol talebindeki artış üzerinde baskı yaratıyor

0 0
Read Time:1 Minute, 49 Second

Müellif – Peter Nurse   

Investing.com – Perşembe günü petrol fiyatları resesyon, Çin’de devam eden karantinalar ve Doğu Avrupa’daki savaşın global talebe önemli ziyan vereceğine dair endişeler üzerine düşüş yaşadı.

WTI %0,6 düşüşle 105,11 dolar olurken Brent %1 azalarak 106,44 dolara geriledi.

Artan faizlerin global ekonomik büyümeyi önemli halde yavaşlatarak kimi bölgeleri resesyona sokabileceğine dair korkular ortasında bu hafta petrol fiyatları üzerinde baskı var.

Perşembe günü paylaşılan GSYH bilgileri, İngiltere iktisadının birinci çeyrekte, sadece %0,8 ile beklenenden daha az büyüdüğünü gösterdi. Ön bilgiler, Mart ayında gerçekte %0,1 düşüş yaşadığına işaret etti.

İngiltere, birinci çeyrek GSYH bilgilerini paylaşan birinci G7 ülkesi ve önümüzdeki günlerde başka ülkelerin paylaşacağı sayılar için tasa verici bir kılavuz oluşturuyor.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de devam eden karantinalar ve 20 yılın en yüksek düzeyinde olan ABD doları da piyasayı etkiledi.

 Bununla birlikte OPEC, Mayıs ayı raporunda bu yıl için dünya petrol talebi iddiasını düşürdü.

Küme, günlük 3,7 milyon varil olan evvelki iddiasına nazaran artık global talebin, sırf günlük ortalama 3,4 milyon varil büyümesini bekliyor. Bu, bu yılın birinci ve ikinci çeyrek devirleri ortasında büyümede görülen büyük bir yavaşlamayı gizliyor. Birinci çeyrek talebi günlük 5,2 milyon varil artarken cari çeyrekte talepteki büyümenin 2,8 milyon varile düşmesi bekleniyor.

Perşembe günü aylık raporunu paylaşan öbür kurum da Memleketler arası Güç Ajansı oldu. Paris merkezli küme, Rusya’ya yönelik yaptırımlardan ötürü düşen üretimin, “küresel bir arz şoku” yaratabileceği istikametindeki evvelki argümanını geri çekse de talebe yönelik ziyanı konusunda ikazını sürdürdü.

Ajans, “Artan pompa fiyatlarının ve iktisatta yavaşlayan iktisat büyümenin, yılın kalanı boyunca ve 2023 yılında talepteki toparlanmayı değerli ölçüde engellemesi bekleniyor.” dedi.

“Çin’de uzayan karantinalar…ülke iktisadında kıymetli bir sakinliğe yol açtı.”

Arz cephesine bakarsak AB, Rus petrol ambargosunun ayrıntıları konusunda şimdi bir mutabakata varmış değil. Macaristan, Rus gücüne olan bağımlılığından ötürü yasağa karşı ve oy birliğine pürüz oluyor.

ING analistleri: “Macaristan, Rus boru çizgisindeki petrol akışlarıyla ilgili sadece muafiyet aldığı takdirde destekleyeceğini söylüyor. Bu kabul edilirse Druzhba boru çizgisinden geçen petrolün günlük 1 milyon varil olduğu düşünüldüğünde yasağın tesiri azalacaktır. Bu ölçü, 2021 yılında Rusya’dan AB’ye günlük olarak ithal edilen 2,3 milyon varillik petrolün kıymetli bir kısmı demek.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %