Rezerv varlıklar Mart ayında %9 azalarak 86,7 milyar dolar oldu

0 0
Read Time:59 Second

Investing.com – TCMB, Mart ayına ilişkin Memleketler arası Rezervler ve Döviz Likiditesi raporunu açıkladı.

Resmi Rezerv Varlıkları Mart ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 9 azalarak 86,7 milyar dolar oldu. Bu devirde alt kalemler prestijiyle, döviz varlıkları bir evvelki aya nazaran yüzde 12,9 azalarak 46,2 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 4,3 azalarak 38,9 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl yahut daha az kalmış Merkezi İdare ve Merkez Bankası’nın evvelce belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul değerler ve mevduat süreçlerinden doğan yükümlülükler) bir evvelki aya nazaran yüzde 12,5 azalarak 26,8 milyar dolar oldu. Bu fiyatın yaklaşık 21,4 milyar doları anapara, 5,4 milyar doları faizden oluştu. Ayrıyeten, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev süreçlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 59,8 milyar doları olup, kelam konusu meblağın 20,7 milyar doları bir ay vadelidir.

Kurala bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile öbür yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zarurî karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Kelam konusu yükümlülükler bir evvelki aya nazaran yüzde 7,1 azalarak 45,9 milyar dolar oldu.

Müellif: Necdet Erginsoy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %