“Rus petrolüne fiyat sınırlaması enerji fiyatlarını aşağı yönlü baskılayacak”

0 0
Read Time:42 Second

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rus petrolüne fiyat sınırlaması getirilmesi planlarına ait açıklamasında, arayışın Rusya’nın gelirini keskin bir biçimde azaltma ve global güç fiyatlarını istikrara kavuşturma amaçlarında ilerlemede kıymetli bir adımı temsil ettiğini kaydetti.

ABD Hazine Bakanlığı’nın bu hususta G7 ülkeleri, başka global müttefikler ve ortaklarla hızla çalışacağını aktaran Yellen, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in başlattığı savaşa karşı ortak reaksiyonun Rus iktisadına şimdiden tarihi maliyetler yüklediğini belirtti.

Yellen, “Rus petrolünün maliyetini sınırlamak, Putin’in savaşının ABD iktisadı üzerindeki tesirini azaltacak biçimde global güç fiyatları üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturacaktır.” tabirlerini kullandı.

Rus petrolünün fiyatını sınırlamak için birlikte çalışılarak G7 tarafından uygulanan mevcut yaptırımların daha da güçlendirileceğini vurgulayan Yellen, Rusya’nın yüksek güç maliyetlerinden kar elde edememesinin sağlanacağını kaydetti.

Yellen, Amerikan iş dünyası ve tüketicileri için güç fiyatlarını düşürmenin Biden idaresinin en değerli ekonomik önceliği ve güç fiyatlarının enflasyonun en önemli itici gücü olduğunu anımsattı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %