Sarp Sınır Kapısı’nda TIR kuyruğu bitmiyor

0 0
Read Time:1 Minute, 21 Second

İhracat nedeniyle artan tır kuyruğu, İran -Türkmenistan Lütfü Abat Gümrük Kapısının kapalı olması ve Gürcistan’ın Türk plakalı tırları bekletip Gürcü plakalı tırların geçişlerine müsaade vermesi tır kuyruğunun uzamasına neden oldu.

Tır şoförleri Sarp Hudut kapısından geçmek için ortalama 3 ile 5 gün beklemek zorunda kalıyor. Sonun öbür tarafında yüklerini boşaltan nakliyeciler, dönüş yolunda Gürcistan’a geldiklerinde farklı bir muameleyle karşılaşıyor. Kolluk kuvvetleri Türk plakalı tırların geçişlerine müsaade vermezken, Gürcü plakalı tırların durdurmadan geçmelerini sağlıyor. Ortalama 5 gün bekledikten sonra ülkelerine girebilen tır şoförler büyük mağduriyet yaşadıklarını tabir ediyor.
Yol kenarında perişan bir halde bekletildiğini söz eden tır şoförleri durumu kameraya kayıt ederek Türk yetkililere ilettiler. Görüntüde Türk plakalı tırlar, tır parkında yada karayolu kenarında beklerken, Gürcü plakalı tırların geçişlerine müsaade veriliyor.

Mevzuyla ilgili açıklama yapan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Osman Akyürek “Sınır kapısındaki tır problemini iki başlık halinde topladık. Birincisi Gürcistan ve öteki ülkelerde yaşanan problemler ikincisi ise Türkiye’de yaşanan problemler. Bir yıl evvel İran-Türkmenistan Lütfü Abat Gümrük Kapısının kapanması ile İran üzerinden Türkiye Cumhuriyetlerine giden tüm araçların yükle bu tarafa yani Çıldır Aktaş’a ve Sarp Kara Hudut Kapısına yönelmiş olmaları bu ortadaki kuyruk yoğunluğunu arttırdı. İkinci sorun ise nakliyecilerimizin Gürcistan’da ikinci vatandaş muamelesi görmesi. Yani Gürcistan öncelikle kendi araçlarına yol veriyor. Başta Türkler olmak üzere yabancı asıllı tırları tır parklarına etraf yollarında bekletiyor. Bu da bir mağduriyet oluşturuyor, rekabetimizi ve ticaretimizi olumsuz etkiliyor” sözlerini kullandı.

Öte yandan hususla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Hopa Belediye Lideri Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Lideri Ergül Akçicek, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Osman Akyürek ve STK temsilcileri tır şoförlerini ziyaret ederek meselelerini yerinde dinlediler.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %