Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne ‘Enerjimiz Geleceğimiz’ ödülü

0 0
Read Time:1 Minute, 16 Second

Zorlu Enerji’nin 2010’da hayata geçirdiği ve bugüne kadar yaklaşık 420 bin fidan diktiği ‘Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’, Türkiye Güç ve Doğal Kaynaklar Tepesi kapsamında verilen ‘Enerjimiz Geleceğimiz’ mükafatını aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Mehmet Şiddetli Vakfı işbirliğiyle 2017’de geliştirilerek büyütülen Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları projesiyle 2030’a kadar 1,2 milyon fidan dikimi hedefleniyor. Amaca ulaşıldığında 1,2 milyon ton karbon salımının önüne geçilmiş olacak. Proje kapsamında birinci yıl olan 2017’de 35 bin, 2018’de 70 bin, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında da yıllık 90 bin fidan dikimi gerçekleştiren Güçlü Enerji, 2030 yılına kadar her yıl 90 bin fidan dikimi daha gerçekleştirmeyi planlıyor.

“Sürdürülebilir bir dünya için çalışmak en kıymetli motivasyonumuz”

Operasyonlarından kaynaklanan emisyonları 2030’a kadar sıfırlama gayesi doğrultusunda çalıştıklarını söyleyen Güçlü Enerji CEO’su Sinan Ak, “Projemizin bu yıl içindeki ikinci mükafatını Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in elinden almak gurur verici. 2030 yılına kadar toplam üretim içinde yenilenebilir gücün hissesini yüzde 100’e çıkarma, operasyon ve güç üretiminde net sıfır emisyona sahip bir kurum olma ve biyoçeşitliliğin korunması ve güzelleştirilmesi için 10 milyon TL yatırım yapma maksadımız var. Yanı sıra 2040 yılına kadar tüm paha zincirimizde net sıfır emisyona ulaşma gayesiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu yılın başında bu projemizle Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri Ödülleri’nde İklim Aksiyonu kategorisinde de gümüş muvaffakiyet ödülünün de sahibi olduk. Global iklim krizinin tüm dünyanın en kıymetli gündem hususlarından biri olduğu günümüzde, sürdürülebilir bir gezegen ve toplum için çalışmak en değerli önceliğimiz olmaya devam edecek.” halinde konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %