Son Dakika: Bakanlık 81 ile gönderdi! Cumartesi günleri yalnızca yaş sebze ve meyve satan pazar yerleri açık olacak

0 0
Read Time:2 Minute, 4 Second

İçişleri Bakanlığı 81 İlin valiliklerine’Pazar Yerleri’ bahisli genelge gönderdi. Genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında, temel besin, ilaç ve paklık eserlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuruyemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması emeliyle muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

TESPİTLER YAPILDI

Genelgede, mevsimsel tesirler nedeniyle eser arzında yaşanan artış, eserlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen ziraî eserlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği istikametinde tespitler bulunduğu belirtildi.

KARARLAR SIRALANDI

Bu doğrultuda, ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve dal temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan kararlar şu halde sıralandı:

 • Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri ortasında kurulacak pazarlarda yalnızca yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin eserleri olmak üzere), paklık eserleri, giysi, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. eserlerin satışınaise müsaade verilmeyecek.
 • Pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların uyumunda mahalli yönetimler tarafından gerekli önlemler alınacak. Bu maksatla mevcut pazaryerleri genişletilecek yahut ek pazar alanları oluşturulacak.

GİRİŞLER DENETİM EDİLECEK

 • Pazaryerlerine denetimli giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde öteki tüm alanlar demir bariyer ve gibisi araç-gereç ile kapatılarak denetimsiz giriş/çıkışlarengellenecek.
 • Pazar yerlerinde Sıhhat Bakanlığı Salgın İdaresi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere stant ve tezgahlar ortasında en az 3 metre olacak biçimde uzaklık bırakılacak.
 • Her bir pazaryerinde gerekli denetimleri yapmak için başta zabıta olmak üzere kâfi sayıda işçi görevlendirilecek, görevlendirilen işçi tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli önlemler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine süreksiz olarak müsaade verilmeyecek.

AMBALAJSIZ ESERLERE TÜKETİCİ TEMAS ETMEYECEK

 • Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş zerzevat ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, direkt pazarcı esnafı tarafından hijyen şartlarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.
 • İlgili mahalli yönetim ünitelerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon konusunda gerekli önlemler alınacak.
 • Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen “mesleki faaliyet belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergahla sonlu kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.
 • Bu asıllar doğrultusunda Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci hususları uyarınca İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Heyetleri kararları acilen alınacak.

ZABITA VE KOLLUK KUVVETLERİ KONTROLDE OLACAK

 • Pazaryerlerine yönelik her türlü önlemin; Vali/Kaymakamlar ile belediye liderleri ve meslek odası temsilcilerinin iştirakiyle planlancak vesahada şahsen takip edilmesi sağlanacak.
 • Başta zabıta vazifeliler ve kolluk kuvvetleri olmak üzere kontrol gruplarınca bu konuya ait gerekli denetim faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilecek.
 • Uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %