Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan memura, esnafa ve ihtiyaç sahibi ailelere bayram müjdesi

0 0
Read Time:4 Minute, 18 Second

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda Enerjitik Gereçler Üretim Tesisi Açılış Aktifliği ve Eser Lansmanı’nda konuştu. Erdoğan milyonları ilgilendiren muştuları peş peşe açıkladı.

Erdoğan, “Memurlarımıza ve esnaflarımıza vereceğimiz muştular var. Emeklilerimize 2018 yılında başlattığımız bayram ikramiyesi ödemesinin meblağını 1000 liradan 1100 liraya yükseltme kararı almıştık. Memur maaşlarını 10 Mayıs prestijiyle hesaplara yatırıyoruz. Gereksinim sahibi hanelere 1000 lira verilen nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yine başlatıyoruz. Esnaflarımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir dayanağıyla 750 lira ve 500 lira ortasındaki kira takviyesinin mühletini 1 ay daha uzatıyoruz. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin mühletini 1 Temmuz tarihine kadar erteliyoruz” dedi.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZATILDI

İş kontratlarının fesih yasağının uzatıldığını belirten Erdoğan, “Ayrıca TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira fiyatındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir. Çek ve senetlerle ilgili öteki bir düzenleme de Meclis’te gerçekleştiriyor. İş kontratlarının fesih yasağı 30 Haziran’a kadar uzatılmıştır.

İŞLETMELER İÇİN DE KREDİ DAYANAĞI

Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş ancak istihdamını koruyan, imalat bölümlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz biçimde bu takviyeden faydalanacaklardır. Mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs’tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla müracaatlarını yapabilirler.” sözlerini kullandı.

“183 MİLYON LİRA EK KAYNAK GÖNDERDİK”

Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yeniden gereksinim sahibi ailelere takviye olmak için 183 milyon lira ek kaynak gönderdik. Tüm bu muştuların ülkemize iyi olmasını diliyorum. Böylelikle esnaflarımıza iş dünyamıza şu zahmetli periyotta yeni bir nefes alma imkanı sağladığımıza inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

DEV TESİSİN AÇILIŞI

Açılışını yaptığımız patlayıcı tesisiyle yeni jenerasyon elektrikli hibrit sistem zırhlı muharebe araçları ve boran 105 taşınabilir OBÜS’lerin ülkemize, savunma endüstrimize, TSK’mıza güzel olmasını diliyorum.

Eskilerin hazır ol cenge, şayet ister isen sulhu sela diye tabir ettikleri üzere barışı muhafazanın yolu her türlü hücuma hazırlıklı olmaktan geçiyor. Bu alanda dünyanın önünde olduğumuz periyotları yaşadık lakin daha sonra savunma endüstrimiz gerilemiştir.

“EMEKLERİN KARŞILIĞINI BİRER BİRER ALIYORUZ”

Bu kurumumuz kaideler ne olursa olsun ordumuzun muhtaçlıklarını karşılamaya çalışmıştır. İmalat-ı harbiye Kurtuluş Savaşı yıllarında fedakar ustalarıyla cephaneler üretmiştir. Entegre üretim yapabilen dünyadaki nadir kuruluşlardan biridir.

Bugün de kurumumuz 5 56 milimetreden 203 milimetreye kadar tüm kalibrelerdeki silahları tek çatı altında üretebilen tek yapıdır. Mühimmat fabrikasında uçak bombalarıyla tank, OBÜS ve havan mühimmatları fişek fabrikasında her türlü tabanca ve fişek tüfeği üretimi yapılıyor. Ağır silah fabrikasında tank, OBÜS, silah fabrikalarında piyade tüfeğinden yakın hava sistemlerine kadar çeşitli tiplerde silah tipleri üretimi gerçekleştiriliyor.

1 YIL İÇİNDE KURULDU

Bugün de RGX, CMX ve HMX tesisiyle modüler barut üretim çizgilerini kurumumuza kazandırıyoruz. EZMA denen elektrikli zırhlı muharebe aracıyla Boran 105 taşınabilir OBÜS’ünü de kamuoyuna tanıtıyoruz. Açılışını yaptığımız bu tesisle Türkiye dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu patlayıcıları üretme imkanına kavuşuyor.

Ülkemiz uçak bombalarında, füze yakıtı ve harp başlıklarında ana patlayıcı gereci olarak kullanılan bu eseri daima yurt dışından ithal ediliyordu. Son devirde yaşadığımız hadiseler bu kritik eserin ülkemizde üretilmesini gerektirmiştir. Makine Kimya Sanayisi kurumumuz verdiğimiz talimatla kollarını çabucak sıvadı. 1 yıl içerisinde yerli imkanlarla bu tesis kuruldu.

“ARTIK KİMSEYE BAĞLI OLMAYACAĞIZ”

Artık uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağlı olmayacağız. Ülke olarak yeni jenerasyon patlayıcı üretim kabiliyetinde üstün lige çıktık.

Bu tesiste yurt dışından temin edilen modüler barut sistemi artık büsbütün yerli imkanlarla üretilecek. Teknoloji paylaşımı için milyonlarca dolar bedel isteyen bir sistem mühendislerimiz tarafından yüzde yüz yerli teknolojiyle çok kısa müddette üretildi. Yeni kuşak otonom ve elektrikli hibrit askeri araçlar harp meydanlarında yer almaya başladı.

DIŞA BAĞIMLILIĞI BİTİRECEK ATILIM

Türkiye’nin askeri araçlarda, bilhassa de motor konusundaki dışa bağımlılığını bitirecek yeni teknolojilerin birinci örneğini bugün görme imkanına kavuştuk. Uzaktan kumandayla insansız çalışabilen bu elektrikli zırhlı muharebe aracımız artık Silahlı Kuvvetlerimizin buyruğundadır. Yol yapma menzili 700 saati, savaşma müddeti 10 saati bulan, motor konusunda dışa bağımlılığı bitiren EZMA projesinde vazife alan tüm arkadaşlarımız tebrik ediyorum.

Fatih’ten aldıkları ilhamla dünyada birinci kez seri atış yapabilen sahra topunu 1860 yılında icat eden Ahmet Süreyya Emin’in yolundan giden mühendislerimiz kendi sınıfının en düzgünü olan BORAN OBÜS’ünü yaptılar. Bugün burada ayrıyeten yeni geliştirilen platform makinalı tüfeği de inceleme fırsatı bulduk. Makinalı tüfeğin ismindeki 57 A ibaresinin özel bir manası vardır.

Bu söz tüfeğimizin isminde, Çanakkale Savaşı’nda mensuplarının neredeyse tamamı mitralyöz ateşiyle şehit düşen 57. alayın anısını yaşatmak üzere yer almaktadır. Çanakkale Savaşı’nın 106. yıl dönümünde bir kere daha şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz.

2017 yılında şehit olan üsteğmenimiz Ozan Olgu Köreke tarafından tasarlanan OZOK el bombası. Makine Kimya Sanayisi kurumumuz bu projeyi aldı, geliştir ve üretmeye başladı. Hayata geçirilen bu projeler imalat-ı harbiye ruhunun günümüzdeki yansımalarıdır.

“SAVUNMA ENDÜSTRİMİZİN KENDİNİ BİR ÜST LİGE ÇIKARMASI ŞART”

Savunma endüstrimizin artık yeni bir anlayışla kendini bir üst lige çıkarması kuraldır. Bilhassa de bölümün lokomotiflerinden biri durumundaki Makine ve Kimya Sanayisi kurumumuzun hızla yenilenmesi gerekiyor. Ordumuz tüm muhtaçlıklarını karşılayarak dışa bağımlılık bitirecek bir yapıya bir an evvel kavuşmasını istiyoruz. Tamamlanan projelere yurt dışından ve yurt içinden gelen ağır talep atılan her adımın, üretilen her eserin karşılığı olduğunu gösteriyor. Tıpkı alanda çalışan özel bölüm firmalarının önünü kesen değil, onları destekleyen ve teşvik eden bu yeni yapının bir an evvel kurulmasını sağlayacağız.

Bilhassa bir defa daha açılışını yaptığımız tesisin geliştirilen hibrit sistem, zırhlı muharebe araçlarının, BORAN 105 taşınabilir OBÜS’ünün iyi olmasını diliyorum.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %