Son Dakika: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12,2’ye yükseltti

0 0
Read Time:2 Minute, 24 Second

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, 2021 yılının ikinci enflasyon raporunun sunumunu gerçekleştirdi. Merkez Bankası, ocak ayındaki yılın birinci enflasyon raporunda yüzde 9,4 olarak açıkladığı enflasyon kestirimini yüzde 12,2 olarak revize etti. Yüzde 7 olan 2022 sonu enflasyon kestirimi ise yüzde 7,5’e yükseltti.

2021 yıl sonu enflasyon varsayımını 2.8 puanlık güncellemeyle yüzde 12,2’ye yükselttiklerini açıklayan Kavcıoğlu, “Bir evvelki rapor periyoduna nazaran TL cinsinden ithalat fiyatlarına bağlı güncelleme 1.8 puan, besindeki yüksek seyir 0,4 puan üst itti. Yönetilen yönlendirilen fiyatlar büyük ölçüde haberleşme hizmetleri ÖİV artışı ve tütündeki vergi ayarlaması yansımalarıyla enflasyon iddiası 0,1 puan üst çekti. Ayrıyeten toplam talep şartlarının öngörülenden güçlü seyri çıktı açığında yapılan güncelleme yıl sonu iddiasına 0.4 puan artırıcı istikamette katkıda bulundu. Enflasyon ana eğliminde gözlenen artış 2021 yıl sonu varsayımın 0.1 puan yükseltti” tabirlerini kullandı.

2022 VARSAYIMI YÜZDE 0,5 PUAN ARTTI

2022 varsayımlarında yapılan yüzde 0,5 puanlık revizeye de değinen Kavcıoğlu, “Yüzde 7’den yüzde 7,5’e yükselttik. Geçmişe endeksleme ve ana eğilime bağlı olarak 0.3 puan üst çekti. Ayrıyeten TL cinsi ithalat fiyatları kestirimi 0.3 puan üst çekerken besindeki güncelleme 0.1 puan yükseltti. Buna karşılık çıktı açığındaki güncelleme varsayımı 0.2 puan azaltıcı istikamette katkıda bulundu” açıklamalarında bulundu.

Çevrimiçi yapılan sunumda TCMB Lideri Kavcıoğlu’nun öne çıkan tabirleri şöyle:

“Salgının seyrine bağlı olarak Avrupa iktisadı yavaşlayabilir. Salgına bağlı olarak sert daralan global iktisat toparlanmaya devam etmektedir. Para siyasetinde ihtiyatlı duruşun kıymeti arttı. Yurtiçi talep güçlü bir ivme sergiledi. Salgının gidişatı ve aşılamaya bağlı olarak iktisadi faaliyet üstünde her iki istikamette risk bulunuyor.

“TURİZMİN SÜRAT KAZANMASIYLA İSTİHDAM ARTIŞI BEKLENİYOR”

Türkiye’nin dış talebini resmeden global büyümeye dair ocak enflasyon raporu periyodunda çizilen olumlu görünüm korunmaktadır. İstihdam artışı büyümenin gerisinde kaldı. İşsizlik oranları yüksek seyrini sürdürdü. Yılın ikinci yarısında salgına bağlı aksiliklerin hafiflemesi ve turizmin sürat kazanmasıyla istihdam artışı bekleniyor.

“TÜFE YÜKSELİŞİNDE TEMEL MAL VE GÜÇ KÜMELERİ ÖNE ÇIKIYOR”

Cari istikrar, ikinci çeyrekten itibaren güzelleşmeye başlayacak. İkinci yarıda aşılamanın tesiriyle hadise sayılarının azaldığı görünüm turizm faaliyetlerini ve dış dengeyi destekleyecek. İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 80-90 bandında istikrar kazanmış olması, sağlıklı bir dış istikrar ve makrofinansal istikrar açısından kritik ehemmiyet arz etmektedir.

Son devirde ticari kredilerde ölçülü bir seyir gözlenirken, finansal şartlardaki sıkılaşmaya karşın ferdi kredi büyümesinde yükseliş eğilimi sürmektedir. Enflasyon görünümü üzerinde tesirli olan talep ve maliyet taraflı ögeler para siyasetinde ek sıkılaştırma gerektirmektedir. Enflasyon eğilimi nisan ayında güzelleşmeye devam etse de yüksek seviyede seyredecek. TÜFE yükselişinde temel mal ve güç kümeleri öne çıkıyor.

“ENFLASYONUN 2023 SONUNDA YÜZDE 5 DÜZEYİNE GERİLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

TCMB 2021 ham petrol ortalama varsayımı 54,4 dolardan 64,4 dolara çıktı. Yıl sonu enflasyon iddiası yükseldi. 2021 TÜFE iddiası yüzde 9,4’ten yüzde 12,2’ye revize edildi.Enflasyonun 2022 sonunda yüzde 7,5’a ve 2023 sonunda orta vadeli amaç olan yüzde 5 düzeyine gerileyerek istikrar kazanacağını kestirim ediyoruz. Önümüzdeki devirde fiyat istikrarı emeli doğrultusunda elimizdeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğiz.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %