Sun Tekstil’den ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde performans

0 0
Read Time:1 Minute, 41 Second

Net satışları, hedeflenenin 23 üzerinde gerçekleşti

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu ortasında yer alan Sun Dokuma, 2022 yılının birinci çeyreğinde net satışlarını beklentilerin 23 üzerinde gerçekleştirerek, 53 milyon avroluk satış sayısı elde etti. Bu süreçte Sun Dokumacılık satış ölçülerini 15, bağlı iştiraki Ekoten ise 37 artırdı.

Hazır giysi ve konfeksiyon kesiminde üretiminin 95’ini ihraç ederek, Türkiye iktisadına net ihracatçı yapısıyla katkı sağlayan İzmir merkezli Sun Dokumacılık, yılın birinci çeyreğinde güçlü finansal performansa imza attı.

Sun Tekstil’in yeni müşteri satış maksatlarına ulaşması ve bağlı iştiraki olan Ekoten’in kâr marjı yüksek yeni eser kümesinin satışlarının, beklentilerin üzerine çıkarak toplam ciro içerisindeki hissesini 38’e taşıması sonucunda, brüt kârı iddia edilenin 49 üzerinde gerçekleşti ve brüt kâr marjı 23’e ulaştı. Kelam konusu gelişmelere bağlı olarak FAVÖK meblağı varsayım edilenin 59 üzerinde büyüdü.

Katma kıymeti yüksek eserlerin müspet tesiri

Sun Dokumacılık ve bağlı iştiraki Ekoten, 2021 yılının 1. çeyreğine nazaran satışlarını miktarsal olarak sırasıyla 15 ve 37 artırarak, toplamda net satışlarını döviz bazında kestirim edilenin 23 üzerinde gerçekleştirdi. Şirket bu performansıyla birinci çeyrekte 53.7 milyon avroluk satış sayısı elde etti. Ekoten Tekstil’in bilhassa katma kıymeti yüksek yeni eser satışlarının bu sayılara katkısı güçlü oldu.

“Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerliyoruz”

Sun Dokuma İdare Şurası Lider Yardımcısı Sabri Ünlütürk, “Bu yılın Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz halka arz sonrasında da yeni hissedarlarımızdan aldığımız güç ve moralle büyüme seyahatimize tüm süratimizle devam ediyoruz. Yılın birinci çeyreğini çok uygun bir finansal tabloyla tamamladık. Ar-Ge ve tasarım odaklı ilerleyen, ağır teknoloji kullanımı gerçekleştiren bir firmayız. Müşterilerimiz, seçimlerini bizim özgün tasarımlarımızın ortasından yapıyorlar. Bu durum bize satış avantajı sağladığı üzere kârlılığımızı son derece olumlu etkiliyor.Bununla birlikte yeni pazarlarda dahil ettiğimiz yeni müşterilerle satış tabanımızı zenginleştiriyoruz. Sun Tekstil’in Avrupa, Amerika kıtalarında bulunan, izahname ve fiyat tespit raporunda da belirtilen yeni müşterileri satışları 2022’nin birinci çeyreğinde beklentiler doğrultusunda katma pahalı olarak gerçekleşmiştir. Önümüzdeki periyotta de yeni müşterilerimizle, yeni yatırımlarımızla ve katma kıymeti yüksek yeni eserlerimizle ülkemize, insanımıza ve hissedarlarımıza yarar sunmayı sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %