Taleple ilgili endişelere rağmen petrol yükselmeye devam ediyor

0 0
Read Time:1 Minute, 24 Second

Muharrir – David Ho

Investing.com – Cuma günü Asya’da petrol yükseldi. Çin’deki karantinaların büyüme ve talep beklentilerini etkileyeceğine dair dehşetler nedeniyle ufak bir düşüşün akabinde artmaya devam etti.

Brent %1,38 artarak 108,93 dolar olurken WTI %1,23 yükselerek 107,44 dolara ulaştı.

Bununla birlikte her iki kontrat de hafta bazında düşüş kaydetme yolunda ilerliyor. Haftayı Brent’in %3’ten ve WTI’nın %2’den fazla düşüşle kapatması bekleniyor.

Piyasa, AB’nin Rus petrolüne yasak koymasından ötürü arzın azalacak olması ile zayıflayan global büyüme, enflasyon ve Çin’in karantinalarından kaynaklanan talep tasaları ortasında kaldı.

Commonwealth Bank’ta emtia analisti olan Vivek Dhar, “Taleple ilgili faktörler oldukça arttı.” dedi.

Enflasyon ve agresif faiz artırımları, ABD dolarını 20 yılın doruklarına taşıdı, bu da petrol fiyatlarındaki artışı sınırladı. Güçlü bir dolar, öbür para üniteleriyle ticaret yapan alıcılar için petrolü daha değerli hale getiriyor.

Lakin analistler, AB’nin Rus petrolüne yasak koyma muhtemelliğine odaklanmaya devam ediyor. Bu hafta Moskova, devlete ilişkin Gazprom’un (MCX:GAZP) Avrupa ünitesine yaptırım uygularken Ukrayna da bir gaz aktarma rotasını durdurdu.

SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, “Rusya enerjiyi silah olarak kullanma yolunda bir adım daha atarken petrol, arz tasalarından takviye görüyor.” dedi.

Perşembe günü Memleketler arası Güç Ajansı’nın bir raporu, piyasadaki faktörlerin düellosuna vurgu yaptı. Ajans, Orta Doğu ve AB’de artan petrol üretiminin ve talep büyümesindeki yavaşlamanın, “Rusya’dan gelen arzda yaşanan kesintilerin kötüleşmesinden ötürü akut bir arz açığını kapatmasının” beklendiğini söz etti.

Ayrıyeten Rusya’nın üretiminde Temmuz ayından itibaren günlük yaklaşık 3 milyon varil – şu anda kesintiye uğrayan ölçünün üç katı kadar – düşüş yaşanabileceğini belirtti. Ukrayna’yı işgalinden ötürü Rusya’ya uygulanan yaptırımlar artması yahut alımların engellenmeye devam etmesi, durumu etkileyebilir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %