Target, 2022 marj beklentilerini düşürdükten sonra altüst oldu

0 0
Read Time:47 Second

Muharrir – Geoffrey Smith

Investing.com – Target (NYSE:TGT) payları Çarşamba günü piyasa öncesinde altüst oldu. Perakende şirketi, rakibi Walmart’ı (NYSE:WMT) takip ederek yüksek enflasyon nedeniyle yıllık maksatlarını düşürdü.

Nisan ayına kadarki çeyrek periyotta kâr beklentilerini ıskalayarak 3,06 dolar beklentisine kıyasla pay başına düzeltilmiş yararını 2,19 dolar olarak paylaştı. Tam aykırısı karşılaştırılabilir satışları ise beklentileri aşarak %3,3 yükseldi ve yükselen fiyatları müşterilere yansıtabildiğini gösterdi.

Target payı, piyasa öncesinde %21 düşüş yaşadı.

Walmart da Salı günü misal bir rapor paylaşmış, başta işgücü olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışın sayılarına ziyan verdiği konusunda uyarmıştı.

Fazla stoku azaltmak için indirim yapmasının yanında navlun ve nakliye maliyetlerindeki artış, Target’in faaliyet marjını, orta vadeli %8 beklentisine kıyasla %5,3’e düşürdüğünden yararı bir yıl öncesine nazaran neredeyse yarı yarıya düştü.

CEO Brian Cornell, cari çeyrekte marjlarında manalı bir ilerleme beklemediğini ve ikinci yarıda yeterli bir gelişme kaydedilse bile muhtemelen tüm yıllık marjı sadece %6 civarına getireceğini söyledi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %