Tatar’dan KKTC’deki yangınla ilgili açıklama

0 0
Read Time:1 Minute, 8 Second

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 21 Haziran’da Gazimağusa’ya bağlı Ağıllar ile Mersinlik köyleri ortasındaki dağlık ve ormanlık alanda başlayan yangına karadan müdahalenin gece boyunca sürdüğünü, sabah saatlerinden itibaren uyum içinde havadan müdahalenin de tekrar başladığını belirtti.

Tatar, Ardahan köyünde kurulan uyum merkezinde orman yangınlarına ait çalışmaları inceledi ve bilgi aldı.

Burada Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) konuşan Tatar, ilgili tüm ünitelerin vazife başında olduğunu ve büyük azim ve fedakarlıkla alevlerle çabanın havadan ve karadan sürdüğünü belirtti.

Tatar, rüzgar nedeniyle gece boyunca Ardahan ve Topçuköy’de büyük bir tasa yaşandığını kaydetti.

Saat 03.00 sıralarında dahi traktörlerin çalıştığını ve alevlerin bu 2 köye sıçramasının önlendiğini vurgulayan Tatar, Mersinlik köyünden tahliye edilenlerin Kaplıca’daki otele yerleştirildiğini söyledi.

Tatar, Ardahan-Topçuköy-Mersinlik üçgeninde 7-8 kilometrelik bir alanın yangından etkilendiği bilgisini paylaştı.

Alevlerin yer yer devam ettiğini aktaran Tatar, Türkiye’den ve Kıbrıs Rum kısmından yangın söndürme uçakları ve helikopterlerin de havadan müdahaleye devam ettiğini bildirdi.

“Maalesef büyük bir alan yanmıştır”

Tatar, gün içerisinde İngiliz Üslerinden helikopterlerle, İsrail’den söndürme uçağının da yangına müdahale eforlarına dahil olabileceğini belirtti.

İlgili tüm ünitelerin çalışmalarının sürdüğünü tabir eden Tatar, “Şiddetli rüzgar nedeniyle maalesef büyük bir alan yanmıştır. Bununla birlikte can kaybı olmaması tesellimizdir. Devletimiz tüm imkanlarıyla buradadır ve gereken yapılmaktadır, yapılacaktır.” dedi.

Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile de 3 defa görüştüğünü anımsatarak, Marmaris ve Fethiye yangınlarından ötürü Türkiye’ye “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %