TEB’in ekonomiye verdiği destek 2021 yılının ilk çeyreğinde de devam etti

0 0
Read Time:4 Minute, 51 Second

Türk İktisat Bankası (TEB), 2021 yılı birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın birinci çeyreğinde, TEB’in iktisada ve müşterilerine sağladığı dayanağın en değerli göstergesi olan kredileri toplam etkinlerinin yüzde 61’ini oluşturdu. Salgın şartlarının tesirini sürdürdüğü yaklaşık bir yıldır çalışanlarının ve müşterilerinin sıhhatini koruyarak faaliyetlerinin devamlılığını temel alan TEB, ülke iktisadına ve topluma katkı sağlamaya 2021’in birinci çeyreğinde de devam etti.

Türk İktisat Bankası (TEB), ülkemizde salgın şartlarının tesirini gösterdiği birinci günden itibaren çalışanlarının ve müşterilerinin sıhhatini muhafazaya öncelik veriyor, faaliyetleriyle iktisada katkı sağlamaya ve topluma takviye sunmaya devam ediyor. Tüm paydaşları için sorumluluklarını yerine getirme amacıyla çalışan TEB, “iyi ve örnek banka” anlayışıyla paydaşlarına paha katan, toplumda olumlu tesir yaratan çalışmalar yaparken, ülke iktisadına katkı sağlayarak sürdürülebilir büyümeyi de destekliyor.

31 Mart 2021 tarihi prestijiyle TEB’in faal toplamı 135.7 milyar TL olurken, net kârı 339 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in iktisada ve müşterilerine sağladığı takviyenin en değerli göstergesi olan kredileri ise toplam etkinlerinin yüzde 61’ini oluşturdu.

Her periyot olduğu üzere risk idaresine ve etkin kalitesine öncelik veren TEB’in yılın birinci çeyreğinde toplam kredileri 82.9 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, birebir periyotta toplam mevduatı ise 92.4 milyar TL oldu. 2021 yılının birinci çeyreğinde de istikrarlı büyümesini güçlü sermaye yapısıyla birlikte sürdüren ve karlılığını sürdürülebilir bir biçimde devam ettiren TEB’in özkaynakları 12 milyar TL olurken, sermaye yeterlilik rasyosu gaye rasyo olan yüzde 12’nin epeyce üstünde, yüzde 17.99 oranında gerçekleşti.

TEB, 2021 yılının birinci çeyreğinde ferdî kredilerde büyümeye devam etti ve nakit akışı bozulan müşterilerinin kredi ertelemelerine takviye sağladı. Dijital kanal geliştirmeleriyle müşterilerine yeni kampanyalar sunarak ferdi kredi üretim süreçlerini düzgünleştirdi. Mevduat ve tasarruf sahiplerine alternatif eserler sunan TEB, günlük vadeli olarak çalışan, istenildiği vakit para yatırma/çekme esnekliğine ve avantajlı faiz oranlarına sahip Becerili Hesap ile müşterilerinin birikim yapmalarına takviye oldu. Müşterilerinin nakit akışı düzenlemelerini sağlamak ve tahsilatlarına aracılık etmek için yılın birinci çeyreğinde POS satışı ve satış sonrası hizmetlerine de sürat verdi.

Müşteri odaklı ve yenilikçi bakış açısıyla dijital kanallarındaki tecrübesi geliştirmeye devam eden TEB, 2021 yılının çabucak başında geliştirmelerini tamamlayarak Merkez Bankası’nın sunmaya başladığı FAST (Fonların Anlık ve Daima Transferi) sistemine dahil olan birinci bankalar ortasında yerini aldı. Böylelikle TEB müşterileri, FAST sistemi aracılığı ile Kolay Adres yahut IBAN kullanarak 7/24, süratli ve kolay para transferi yapma imkanı elde etti. Dijital bankacılık kanalları ile müşterilerinin bankacılık süreçlerini süratli ve kesintisiz bir biçimde yapmalarını sağlayan TEB’in online bankacılık kanallarını kullanan müşteri sayısı yılın birinci çeyreğinde 2 milyonu aştı ve dijital bankacılık kullanımı yüzde 70’e ulaştı.

TEB Özel Bankacılık, müşterilerinin toplumsal hayattan uzak geçirdikleri süreci en verimli ve keyifli biçimde değerlendirmelerine katkı sağlamak maksadıyla “TEB Özel Online Aktiflik Serisi” başlığı altında çevrimiçi aktiflikleri hayata geçirdi. TEB Özel Bankacılık, sunduğu eser ve hizmetlerle, Küresel Finance mecmuası tarafından düzenlenen “Özel Bankacılık 2021 Ödülleri”nde “Türkiye’deki En Düzgün Özel Bankacılık” mükafatına layık görüldü.

TEB KOBİ Bankacılığı, salgın sürecinin hızlandırdığı bankacılık süreçlerinde otomasyon ve dijital dönüşüm vizyonu ile KOBİ’lere en uygun müşteri tecrübesini sunmayı sürdürüyor. TEB’in KOBİ’lere özel olarak hayata geçirdiği taşınabilir bankacılık platformu CEPTETEB İŞTE birinci yılını doldururken, yeni işlevleriyle daha da zenginleşti. Bu kapsamda, CEPTETEB İŞTE kullanıcıları taksitli ticari kredi kullanımı, müşteriye özel teklif ve fırsatların oluşturulması, yabancı para transfer ayrıntılarının takibi, online müşteri edinimi ve kolay adres üzere yeniliklerden faydalanmaya başladı.

TEB, sunduğu avantajlı masraf paketlerinin yanı sıra eser ve süreç fırsatlarıyla 2021 yılının birinci çeyreğinde de KOBİ müşterilerinin yanında oldu. Bu periyotta ayrıyeten, ülke iktisadının gelişmesinde stratejik ehemmiyete sahip olan ihracatçılara yönelik üç farklı dış ticaret masraf paketini de hizmete sundu.

TEB, salgın periyodunda stratejik ehemmiyeti daha da artan tarım kesimini desteklemek için çiftçilerin artan işletme sermayesi gereksinimini karşılamak üzere kredi limit artışları gerçekleştirdi. Genişleyen üye işyeri ağıyla, çiftçilerin TEB Harman Kart kullanarak yapacakları ziraî girdi alışverişlerinde 6 aya varan faizsiz periyot avantajı ile üreticilerin yanında yer aldı.

TEB Teşebbüs Bankacılığı ile ülke genelinde girişimcileri desteklemeye ve girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunmaya devam etti. Bu kapsamda TEB, TİM-TEB Teşebbüs Konutu ile desteklediği girişimcileri kurumsal müşterileriyle de bir ortaya getirerek dokuma dalına özel bir buluşma gerçekleştirdi. Bu sayede, teknolojik eser ve hizmet üreten girişimcilerin kesimin öncü kurumlarıyla dijital dünyada bir ortaya gelmesine ve katma bedelli iş birliklerin doğmasına aracılık etti.

Kurumsal Bankacılık alanında müşterilerine daha âlâ ve daha süratli hizmet sunma maksadıyla iş süreçlerinde değerli adımlar atan TEB, yılın birinci çeyreğinde bu alanda da büyümeyi sürdürdü. Bu periyotta Kurumsal Bankacılık tarafından sağlanan toplam kredilerin içinde TL kredilerin hissesinde değerli bir artış olurken, ihracata yönelik kullandırılan kredilerin hacmi de büyüdü.

TEB Nakit İdaresi, güçlü teknolojik altyapı takviyesiyle müşterilerin gereksinimlerine dijital tahlillerle karşılık vermeye devam etti. Nakit İdaresi eserlerinin ön plana çıktığı yılın birinci çeyreğinde TEB, bilhassa internet bankacılığı ve taşınabilir bankacılık uygulamaları başta olmak üzere, bankacılık talimatları için hizmet veren talimat idaresi platformu Mobil-İnk ve E-imza üzere eserleri müşterilerine sundu.

TEB, İstanbul, Bursa ve İzmir’deki Dış Ticaret Merkezleri’nde (Trade Center) ICC Sertifikalı dış ticaret uzmanları ile müşterilerinin gereksinimlerine en uygun tahlilleri geliştirmeyi birinci çeyrekte de sürdürdü. Bu periyotta TEB, ülke iktisadına de katkı sağlama maksadıyla memleketler arası ticarete odaklanarak, ihracatçı firmalara, banka kaynaklı döviz ve TL kredilerine ek olarak, yapılandırılmış ticaret finansmanı CMA, SMA, TARES, ELÜS üzere özel kurgulanmış emtia finansmanı süreçlerinde de öncü banka pozisyonunu muhafazayı başardı. Bunun yanı sıra, uzun vadeli ithalat akreditif yatırımlarını desteklemeye devam etti. Bu yıl İhracatçı Birlikleri, Ticaret ve Sanayi Odaları ve gibisi STK’larla güçlü iş birliğini sürdüren TEB, Türkiye’deki firmaların dış ticaret konusundaki gereksinimlerine yönelik özel ve online olarak çok sayıda dış ticaret eğitimi ve semineri düzenlenmesini, dış ticaret uzmanları tarafından firmalara bilgi takviyesi sunulmasını sağladı.

31 Mart 2021 Tarihli Finansal Sonuçlara Ait Seçilmiş Göstergeler:

Net kar: 339 milyon TL

Toplam mevduat: 92.4 milyar TL

Toplam etkinler: 135.7 milyar TL

Toplam krediler (brüt): 82.9 milyar TL

Sermaye yeterlilik rasyosu: 17.99

Takipteki kredi oranı: 3.93

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %