Tekfen Tarım’dan Türk çiftçisine yerli ve milli 3 yeni buğday çeşidi

0 0
Read Time:1 Minute, 7 Second

Yerli ziraî üretimin en büyük destekçilerinden biri olan Tekfen Tarım, çifçtiyle omuz omuza vererek emeğin kıymetine ve ulusal zenginliklerimize sahip çıkmaya devam ediyor. Yüksek teknolojili Ar-Ge çalışmalarıyla kesime akılcı tahliller sunarak liderlik eden Tekfen Tarım, sahip olduğu bitkisel üretim çeşitliliğiyle de dünyanın sayılı tarım üretim şirketleri ortasında yer alıyor.

Sağlam temelleri ve esaslı geçmişinden gelen tecrübesiyle geleceğe yatırım yapan Tekfen Tarım, Türkiye’nin buğday tarımına da katma bedel yaratan eserleriyle dayanak veriyor. Bu misyonla faaliyetlerini sürdüren Tekfen Tarım’ın üç yeni kışlık ekmeklik buğday çeşidi Tarım Bakanlığı Tescil Komitesi tarafından tescil edildi. Tekfen Tarım’ın yüksek dane randımanı, uygun ekmeklik kalitesi, geniş adaptasyon kabiliyeti olan yeni buğday çeşitleri İç Anadolu ve Trakya bölgeleri başta olmak üzere Türk çiftçisinin hizmetine sunulacak.

Tekfen 2064, Tekfen 2104 ve Tekfen 2239 kışlık ekmeklik buğday çeşitleri Yeni Bitki Çeşitlerinin Kayıt Altına Alınmasına ait tescil çalışmalarında Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen 2 yıllık tarla deneme raporları baz alınarak değerlendirildi. Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, “Her bir buğday çeşidinin, iki yıl müddetle yürütülen tarla denemelerinde elde edilen ziraî ve teknolojik kıymetlerin tartışıldığı Tescil Kurulunda, çeşitlerinbaşka ayrı kıymetlendirilmesi ile Tekfen 2064, Tekfen 2104 ve Tekfen 2239 kışlık ekmeklik buğday çeşitleri kuruldan oy birliği ile geçerek tescil oldu. Yeni tescil edilen yeni buğday tohumu çeşitlerimizin Türk tarımına ve Türk çiftçisine güzel ve bereketli olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %