TEKNOFEST Karadeniz Robotik Yarışmaları Sona Erdi

0 0
Read Time:3 Minute, 40 Second

TEKNOFEST kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 13-16 Haziran tarihlerinde Şanlıurfa’da düzenlenen Robotik Yarışları sona erdi. Şanlıurfa GAP Arena Spor Salonu ve Yerleşkesinde yapılan yarış bu yıl “Göbeklitepe” teması ve “Ahican Tarihin Sıfır Noktasında” sloganıyla 12 kategoride gerçekleştirildi. Temalı, Çizgi İzleyen (Temel Seviye), Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye), Çizgi İzleyen (İleri Seviye), Küçük Sumo, İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta), Labirent Ustası, Tozkoparan ve Özgür Proje kategorilerinde düzenlenen müsabakalarda üçü heyet özel mükafatı, fair play mükafatı ve özel tasarım mükafatı olmak üzere 39 ödül verildi. Azerbaycan, Bosna Hersek üzere ülkelerden de öğrencilerin katıldığı müsabakalarda dereceye girenlere toplamda 273.500 TL ödül verildi.

Dereceye Giren Gruplar:

Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) Birinci / KASTAMONU 5 Grubu / Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) İkinci / KASTAMONU 4 Kadrosu / Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (Hızlı Seviye) Üçünü / MÜSTAKİM 2 EKİBİ / Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi

Çizgi İzleyen (İleri Seviye) Birinci / KASTAMONU 2 GRUBU / Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (İleri Seviye) İkinci / MODEL-X2 GRUBU / Bulancak Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (İleri Seviye) Üçüncü / KÜHEYLAN 2 KADROSU / Akşehir Şehit Özden Çınar Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Çizgi İzleyen (Temel Seviye) Birinci / KASIRGA EKİBİ / Atatürk Ortaokulu

Çizgi İzleyen (Temel Seviye) İkinci / ŞİLE FENERİ GRUBU / Çayırbaşı Fatma Seher Hanım Ortaokulu

Çizgi İzleyen (Temel Seviye) Üçüncü / ZODIAC03 GRUBU / ÖZEL TRABZON BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ORTAOKULU

Endüstriyel Robotik Kol – Birinci / ALP EKİBİ / GOSB-TADIM Jale Yücel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Endüstriyel Robotik Kol – İkinci / TOSB KADROSU / Hatice Bayraktar Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Endüstriyel Robotik Kol – Üçüncü / EDİZ KADROSU / GOSB-TADIM Jale Yücel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

İnsansız Hava Aracı Küçük Dron – Birinci / BİYOTİP GRUBU / KABATAŞ ERKEK LİSESİ

İnsansız Hava Aracı Küçük Dron – İkinci / SELÇUK 70 EKİBİ / Karaman Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

İnsansız Hava Aracı Küçük Dron – Üçüncü / ERB GRUBU / Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Labirent Ustası – Birinci / AKMTALLab1 EKİBİ / Adil Karaağaç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Labirent Ustası – İkinci / TERAPİ2 GRUBU / Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Labirent Ustası – Üçüncü / TERAPİ1 KADROSU / Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Mini Sumo Robot – Birinci / kartal_sumo2 GRUBU / Bingöl Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Mini Sumo Robot – İkinci / VENOM28 KADROSU / Bulancak Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Mini Sumo Robot – Üçüncü / CrocoBot GRUBU / Özel Başiskele Uğur Anadolu Lisesi

Serbest Proje – Birinci / G-RAHAB EKİBİ / Terazidere Prof.İbrahim ve Feti Pirlepeli Çok Programlı Anadolu Lisesi

Serbest Proje – İkinci / KALKAN EKİBİ / Yatağan Müftü Arif Akşit Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Serbest Proje – Üçüncü / KURUTMATİK GRUBU / Urfa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Tasarla Çalıştır – Birinci / ReNe4ai EKİBİ / Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi

Tasarla Çalıştır – İkinci / Sarıçamtt01 KADROSU / Türk Dokumacılık Vakfı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Tasarla Çalıştır – Üçüncü / Aplverse EKİBİ / Abdurrahmanpaşa Lisesi

Temalı Robot – Birinci / HARRAN41 GRUBU / Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Temalı Robot – İkinci / EMRE GRUBU / Yunus Emre Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Temalı Robot – Üçüncü / iorobot KADROSU / İbrahim Özaydın Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Tozkoparan Robot – Birinci / KURBA02 EKİBİ / Karatay Bilim ve Sanat Merkezi

Tozkoparan Robot – İkinci / TeamKmprt EKİBİ / Bahçelievler Kumport Ortaokulu

Tozkoparan Robot – Üçüncü / KURBA03 EKİBİ / Süleyman Çelebi Ortaokulu

Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – Birinci / Yavuz Kağan KADROSU / Zile Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – İkinci / Zile Fen GRUBU / Zile Fen Lisesi

Yumurta Toplama (Caretta Caretta ) – Üçüncü / Oğuz Kağan GRUBU / Zile Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

En Yeterli Tasarım Mükafatı – ENKAROB2 KADROSU / Özel Enka Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

Jüri Özel Mükafatı – AZEROBOT-1 EKİBİ / Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi

Fair Play Mükafatı – Hercegovac GRUBU / Druga gimnazija Mostar

Finalistler TEKNOFEST Karadeniz’e Davet Edildi

Türkiye ve yurt dışında tahsil gören tüm ortaokul, lise, lisans ve ön lisans öğrencilerinin katılabildiği müsabakada; ülkemizde mesleksel ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi maharete dönüştürebilen, eser geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, teşebbüsçü ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve tecrübelerinin paylaşılması sağlandı. Bu yıl birinci sefer 1.400 kurumdan 10.813 iştirakçi ve 4.397 robotla rekor düzeyde müracaat yapılırken 8 ülkeden 100’e yakın öğrenci ve öğretmen de yarışa katıldı. Finallerde yarışan 5 kategoriden 6’şar ekip olmak üzere toplam 30 ekip, 30 Ağustos – 4 Eylül tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliğinde projelerini tüm ziyaretçilere sergileme imkanı bulacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %