Teknoloji ihracatında yeni hamle

0 0
Read Time:1 Minute, 29 Second

ODTÜ Teknokent’teki 400 firmayla pilot olarak başlayan proje çerçevesinde Ankaralı gümrük müşavirlerinden oluşturulan 10 kişilik bir küme, firmalara fiyatsız ihracat danışmanlığı yapacak, eğitim verecek. Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği ve ODTÜ Teknokent ile imzaladığı protokol çerçevesinde başlayan ve bir yıl sürecek proje sonunda firmaları ihracattan soğutan maniler tespit edilerek rapor halinde bakanlığa sunulacak. İstanbul, İzmir, Bursa üzere teknokent bulunan öteki vilayetlere yaygınlaştırılacak projeyle Türkiye’nin teknoloji ihracatının önündeki maniler kaldırılarak firmalar ihracata adapte edilecek.

DIŞ TİCARET EĞİTİMİ

Gümrükler Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin savunma, havacılık, yazılım, güç alanlarında teknoloji üreten en tecrübeli teknokentlerinden olan ODTÜ Teknokent bünyesindeki 400 firmanın ihracata ait dertlerini tespit etmek üzere Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği’yle harekete geçti. Gümrükler, teknokent ve gümrük müşavirlerinin 17 Mayıs’ta imzaladığı protokol sonrasında, teknoloji firmalarının ihracata yönelik sorularını yanıtlamak, onlara eğitim vermek üzere gümrük müşavirlerinden 10 kişilik bir grup oluşturuldu. Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği Lideri Aslıhan Çelebi, bir yandan teknoloji geliştiren yeni teşebbüslerin ihracattan kaçınmalarına neden olan sıkıntıları tespit ederken bir yandan da dış ticarete ait sorularını yanıtlayacaklarını söyledi. Bir yılın sonunda Gümrükler Genel Müdürlüğüne, teklifleriyle birlikte rapor edeceklerini tabir eden Çelebi, kelamlarını şöyle sürdürdü:

ANKARA’DAN SONRA TÜRKİYE’YE

“ODTÜ Teknokent’te yerleşik firmalara dış ticaret ve gümrük bahislerinde fiyatsız danışmanlık ve eğitim vereceğiz. Daha sonra dış ticaret ve gümrük mevzularında gelecek sorular ODTÜ Teknokent İdaresi tarafından derlenerek bize iletilecek. Takım soruları en kısa müddette yanıtlayarak firmalarımızın bilgilendirilmesini sağlayacak. Projenin en değerli konusu ise bir yıl boyunca verilen eğitimler, alınan sorular kaydedilerek sonuç raporu Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği tarafından Gümrükler Genel Müdürlüğüne iletilecek. Proje pilot uygulama olarak bir yıllık müddette devam edecek. İstenen randımanın sağlanması halinde başka Teknokentler ile bölgelere yaygınlaştırılacak. Böylelikle daha çok mühendislik çalışmaları ile ilgilenen ve dış ticaret konusunda düşünce yaşayan firmalara bilgi, en yanlışsız kaynaktan en süratli biçimde aktarılmış olacak.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %