Tekstilde yüzde 600 su tasarrufu mümkün

0 0
Read Time:1 Minute, 39 Second

Moda sanayisindeki süratli gelişmelerle birlikte dokuma baskısı kesimi de büyüyor. 165 milyar dolarlık dokuma pazarında dünyada yılda 30 milyar metrekarenin üzerinde baskı yapılıyor. Dokumacılık baskısı dalı dijital dokuma baskısı teknolojileriyle daha yeşil bir gelecek için çalışıyor. Dijital dokumacılık baskısı makinaları yüzde 600’e kadar su tasarrufu yapabiliyor

Küresel baskı federasyonu FESPA’ya nazaran dijital dokumacılık baskısı teknolojileri moda dünyasını daha yeşil hale getiriyor. Moda sanayisindeki süratli gelişmelerle birlikte dokumacılık baskısı kesimi de dönüşüyor. 165 milyar dolarlık dokuma pazarında dünyada yılda 30 milyar metrekarenin üzerinde dokumacılık baskısı yapılıyor. Dünya nüfusu artmaya devam ettikçe baskı kesiminin de büyümesi bekleniyor. Kelam konusu büyümeyle birlikte sürdürülebilir teknolojiler de değer kazanıyor.

6 kat daha az mürekkep kullanıyor

Sürdürülebilirlik dünyasında, kaynakların kullanımını asgariye indirmek için çalışmalar yürütülüyor. Dijital dokumacılık baskı makinaları üretimde karbon ayak izini değerli ölçüde azaltıyor. Dokumada döner serigrafi baskıda büyük ölçülerde su ve mürekkep kullanılıyor. Döner serigrafi baskı yapılırken metre başına 35-60 cc oranında mürekkep tüketiliyor. Buna karşılık kumaşın yüzeyine mikro mürekkep damlacıkları püskürten Piezo elektrikli yazıcı başlarını kullanan dijital dokumacılık baskısı, metre başına 6 ila 9 cc mürekkep kullanıyor.

Kolay bir tabirle bu, döner başlı bir yazıcıda yapılan 10.000 metrelik bir baskı çalışması, dijital yazıcı tarafından kullanılan 90 kilonun tersine 540 kilodan fazla mürekkep kullanacağı manasına geliyor. Sulu mürekkep dispersiyonlarındaki ana bileşen su olduğundan, bu dijital dokumacılık baskı makinalarıyla yüzde 600 su tasarrufu manasına geliyor.

En yeşil teknolojiler tanıtılacak

Avrasya Bölgesi’nin en büyük endüstriyel reklam ve baskı dünyası buluşması olan FESPA Eurasia’nın Fuar Müdürü Betül Binici, “Dijital mürekkep püskürtme süreci, hem mürekkep hem de baskı teknolojisiyle daha yeşil, pak bir ayak izi sunuyor. FESPA Eurasia olarak bu yıl da daldaki en yeni ve yeşil teknolojilere konut sahipliği yapacağız” diyor.

Betül Binici, hazırlıklar tüm süratiyle devam eden FESPA Eurasia 2021’in planlandığı üzere 2-5 Aralık tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) gerekli tüm tedbirleri alarak baskı dünyasını sekizinci kere bir ortaya getireceğini söylüyor. Binici, yeni uygulamalarla fuarda da yaratıcı uygulamaların bölümü yine canlandıracağını vurguluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %