Terra kriziyle ilgili son gelişmeler

0 0
Read Time:2 Minute, 20 Second

Investing.com – Geçen hafta Terra’nın çöküşü, kripto tarihinin en çok ses getiren olayı olarak global finans kesiminin gündemine oturdu. Terra krizi devam ederken kuruluşun Bitcoin rezervlerinin nerede olduğu merak konusu olmaya devam ediyor. Binance CEO’su LUNA tokenleri için görüşlerini iletmeye devam ederken Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de Terra krizi hakkında son fikirlerini aktardı.

Terra’nın Bitcoin rezervleri nerede?

UST’nin sabitliğini kaybetmesi ve LUNA’nın çöküşünün akabinde yatırımcılar, Terra’nın büyük ölçüdeki Bitcoin rezervlerinin nerede olduğunu merak ediyor. Geçen hafta Bitcoin rezervlerinin gizemli transferleri hakkında söylentiler devam ederken Blockchain izleme platformu Elliptic, çöküşün akabinde taşınan Bitcoin’leri izlemek için çalışmalarına devam ediyor.

Terra takımı, çöküşün akabinde ellerindeki Bitcoin’lerin akıbeti hakkında bir açıklama yapmadı. Bilinenler, Bitcoin rezervini tutan Luna Foundation Guard’ın 52.189 BTC’yi 9 Mayıs’ta Gemini platformunda bulunan bir hesaba taşıması. Geri kalan ölçü ise sonraki gün Binance borsasına taşındı, lakin yaklaşık 80.000 BTC’nin satılıp satılmadığı yahut oradan öbür bir cüzdana transfer edilip edilmediği konusunda net bir bilgi yok.

Binance CEO’su LUNA için tavsiyelerine devam ediyor 

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Terra kriziyle ilgili yaptığı son açıklamalarda platformun UST bulundurmadığını açıkladı. Terra grubuna ise LUNA fiyatını güzelleştirmek için kripto varlığı alıp yakması gerektiği davetini yineledi.

Binance, geçen hafta yatırımcıları korumak ismine LUNA ve UST ticaretini durdurmuştu. Lakin bu aksiyon, kripto para yatırımcıları tarafından geç alınmış bir karar olarak ağır formda eleştirildi. Bunun üzerine Binance, gün içinde yeni bir karar daha alarak LUNA’nın BUSD paritesini tekrar ticarete açtı.

Binance CEO’su LUNA basımının ve çatallanmanın işe yaramayacağını söylerken Terra takımının fiyatı düzgünleştirmek için bir an evvel arzı azaltmak ismine yakım süreçleri gerçekleştirmesi gerektiğini düşünüyor.

Vitalik Buterin, Terra’nın küçük yatırımcıları muhafazası gerektiğini düşünüyor

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Terra çöküşüyle ilgili görüşlerini lisana getirirken takımın itfa planları çerçevesinde küçük yatırımcılara öncelik vermesi gerektiği teklifine katılıyor.

Topluluktan çıkan bir teklif, küçük UST sahiplerinin yatırdıkları mevduat fiyatının geri ödenmesini akabinde öteki yüksek ölçülü alacaklıların sıralanması gerektiği konusunu içeriyor. Bu teklifle genel moral düzeyinin iyileştirilebileceği görüşü hakimken varsayım edilen ödeme ölçüsünün ise 1 – 1,5 milyar dolar bir maliyeti olabileceği düşünülüyor. 

Twitter üzerinden fikirlerini lisana getiren Buterin, bu teklife takviye verirken finansal mevduat sigortası gibisi bir uygulamanın bu üzere durumlarda yararlı olabileceğini de kelamlarına ekledi.

Öteki bir risk ise dolandırıcıların ortaya çıkması

Terra krizinden yararlanmak isteyen berbat niyetli bireyler, LUNA ve UST yatırımcılarını maksatlarına almış durumda. SlowMist takımı tarafından yapılan bir çalışma, dolandırıcıların LUNA ve UST ziyanları konusunda geri ödeme vaadinde bulunarak yatırımcıları aldatmaya çalıştığını ortaya koydu.

Dolandırıcılık olaylarının artması üzerine Terra grubu, resmi açıklamaların yalnızca @terra_money Twitter hesabı üzerinden yapılacağını söyledi.

LUNA’nın fiyatı geçen hafta neredeyse yüzde 100 oranında bedel kaybetse de yüksek hacimli ticaretinin devam ettiği görülüyor. LUNA fiyatı, şu an 0,00022 dolar düzeyinde bulunuyor. UST fiyatı ise sabah saatlerinde 0,13 dolarda bulunuyor.

Muharrir: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %