Terra kurucusu açıkladı: LUNA için yeni bir kurtarma planı başlatılıyor

0 0
Read Time:2 Minute, 1 Second

Investing.com – Kripto para piyasası son çöküşten toparlanmaya çalışırken Terra krizinin de yaraları sarılmaya çalışılıyor. Son olarak Terra kurucusu Do Kwon, yeni bir kurtarma planı duyurdu. Kwon; Terra’yı, Blockchain ağının sabit kripto parası olan TerraUSD’den ayırarak yeni bir Blockhain ağı olarak çatallandırmayı önerdi.

Terra grubu, geçen hafta algoritmik sabit kripto varlığı TerraUSD (UST) için bir kurtarma planı açıklamış, bir nevi ekosistemin mahallî tokeni LUNA’dan vazgeçmişti. Dün akşam saatlerinde açıklanan yeni teklifle ise LUNA tokeninin yeni bir Blockchain ağıyla canlandırılması planlanıyor.

Mevcut LUNA tokenleri LUNA Classic olarak güncellenecek

Do Kwon tarafından önerilen plan, şu an dolanımda olan LUNA tokenlerinin LUNA Classic (LUNC) olarak yoluna devam etmesi ve yeni zincir üzerinden basılacak tokenlerin ise LUNA ismiyle başlamasını içeriyor.

Yeni LUNA’nın nasıl dağıtılacağı konusunda da bilgi veren Do Kwon, bu tokenleri, LUNC token (mevcut LUNA tutanlar) sahiplerine, stake edenlere, UST sahiplerine ve geliştiricilere airdrop yoluyla dağıtılacağını söyledi. Planda önerilen öteki kıymetli bir detay ise Terraform Labs’ın cüzdanının airdrop kapsamından çıkarılması. Böylelikle Terra’nın büsbütün topluluğa ilişkin bir Blockchain olması sağlanacak.

LUNA kurtarma planıyla ilgili başka detaylar

Do Kwon, sunduğu teklifte yeni ağın güvenliğini sağlamak ismine yıllık yüzde 7 stake mükafatı sunulacağını söylerken geliştiricilerin ilgisini çekmek için aksiyon alacaklarını lisana getirdi.

Terra kurucusunun önerisi, Çarşamba günü oylanacak ve kabul edilirse hafta sonu Terra’nın mevcut Blockchain ağı durdurularak doğrulayıcılara yeni ağın kurulmasıyla ilgili talimatlar iletilecek. Süratli hareket etmek isteyen Terra, yeni Blockchain’in kurulumunun 25 Mayıs tamamlanmasının akabinde yol haritasına nazaran 27 Mayıs tarihinde yeni ağı başlatmayı planlıyor.

Do Kwon’un çatallanma planına sıcak bakılmıyor

Do Kwon’un planı, birkaç gündür kripto gündeminde konuşulurken bölümün önde gelen isimleri Terra kurucusunun LUNA’nın çatallanması planına sıcak bakmıyor.

Binance CEO’su, bir çatal oluşturmanın yeni kripto paraya, çöken tokenden daha fazla paha sağlamayacağını düşünüyor. Changpeng Zhao, daha evvel Terra takımını kripto çöküşünü ele alma konusunda özensiz olmakla suçlamıştı.

Dogecoin kurucusu Billy Markus, Twitter üzerinden Do Kwon’a yönelik tenkitlerine devam ederken Kwon, onu engelleyerek reaksiyon gösterdi. 

LUNA’nın çöküşü sonrası yansısı ortaya koyan öbür bir isim de deneyimli analist Peter Brandt oldu. Brandt, LUNA’yı eleştirmesinin yanında tek gerçek kripto paranın Bitcoin olduğu fikrini yineledi.

LUNA fiyatı yeni teklife nasıl reaksiyon verdi?

Dün akşam sunulan teklif sonrası LUNA fiyatı, 0,00012 dolardan yüzde 70 artışla 0,0002 dolara kadar yükseldi. Yükselişin akabinde kapanışa kadar yatay hareken eden LUNA, yeni gün açılışında bir ölçü satış gördükten sonra sabah saatlerinde 0,00017 dolar bandında hareket ediyordu. 

Muharrir: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %