Tesla, Çin’de büyümeyi durdurma planları ile ARK İnovasyon Fonu’ndaki düşüş üzerine %7 geriledi

0 0
Read Time:1 Minute, 0 Second

Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Tesla (NASDAQ:TSLA) Salı günü %7 düşüş yaşadı. Elektrikli araç üreticisi, ABD dışında dünyanın en büyük pazarı olan Çin’deki kapasitesini büyütme planlarını durdurdu.

Bunun yanında Tesla’nın en çok destekçilerinden Cathie Wood’un ARK Investment kümesinin bir modülü olan ARK Innovation ETF (NYSE:ARKK) de düşüş yaşadı. Tesla, %10,88 yükle fonun en büyük varlığı.

Bir Reuters raporuna nazaran Tesla, Şanghay’daki tesisini büyütmek ve global bir ihracat limanı haline getirmek için arazi satın alma planlarını durdurdu. Tesla daha evvel Çin üretimi giriş seviyesinde Model 3’ün ABD de dahil daha çok pazara ihracatını artırmayı düşünüyordu.

İki ülke ortasındaki ticari gerginlik, Biden idaresi altında bile çok az azalma belirtisi göstererek Tesla’nın hırslarını altüst etti.

Şirket, artan üretimini ABD’ye göndermek için kullanmayı düşünmüştü. Şu anda Çin’deki mevcut kapasiteyi, Avrupa’ya ihracat yapmak için kullanıyor.

Son birkaç ay Tesla için o pazarda pek uygun geçmedi. Çin’de bir Tesla aracının dahil olduğu ölümcül bir kaza oldu. Devlet medyası arızalı frenler olduğunu tez etti ve şirketi kasıp kavuran makaleler yayınladı.

Şangay Araba Fuarı’nda bir bayan, kendi Tesla’sındaki frenlerin arızalı olduğunu sav ederek protesto emeliyle bir aracın zirvesine tırmandıktan sonra şirket, geçen ay özür dilemek zorunda kaldı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %