Tether, neden 1 doların altına düştü? Endişelenmeye gerek var mı?

0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

Investing.com – Kripto para piyasalarındaki sert düşüşün ortasında en büyük sabit kripto para Tether’in (UST) 1 dolar sabitliğini kaybetmesi, başka bir panik ortamının kapısını araladı. 

Kripto paralarda çöküş devam ederken Tether (USDT), ağır satış baskısı altında ortalama 0,95 dolara kadar gerileyerek en son 2017 yılında görülen geri çekilmeye emsal bir grafik çizdi. Günün birinci saatlerinde Tether’in 1 dolar altında kaldığını gören yatırımcılar, süratli formda USDT varlıklarını piyasadaki öteki sabit kripto varlıklara kaydırmaya çalışırken USDT sabitliğinin bozulmasına katkıda bulundu.

Bu esnada daha merkezi bir yapıya sahip olduğu düşünülen USD Coin (USDC) ile Binance USD’nin (BUSD), kısa periyodik olarak bedellerinin 1 doların üzerine çıktığı görüldü. Oluşan paniği yersiz olarak gören yatırımcıları ise Tether rezervlerinin Bitcoin ve LUNA üzere volatil kripto varlıklara dayalı rezervlere sahip UST üzere olmadığını savundu. 

Yatırımcıların öbür sabit kripto paralara geçişi, kripto paralardan çıkarken USDT varlıklarını dolara çeviren yatırımcıların oluşturduğu satış baskısına katkı sağlamış oldu.

USDT, birinci kez sabitliğini kaybetmiyor

Tether resmi sitesinde belirtildiği üzere Tether rezervinde bulunan varlıkların yaklaşık yüzde 84’ü nakit ve nakit gibisi eserlerden ve yüzde 10’a yakını teminatlı krediler ve kurumsal tahviller ve değerli metallerden oluşuyor. UST’den farklı olarak USDT’nin rezervinde bulunan dijital varlıkların oranı ortalama yüzde 6 olarak görülüyor. Lakin geçmiş periyotlarda USDT ihraççısı Tether, rezervlerinin şeffaf formda açıklanmaması konusunda ağır tenkitlere maruz kalmıştı.

Bugün Tether pazarında yaşanan durum, daha evvel 2017 yılındaki çöküşte de görülmüştü. O periyotta Tether, yine satış baskısıyla yaklaşık bir hafta boyunca 1 doların altında süreç görmüştü.

Tether CEO’su Paolo Ardoino, mevcut durumla ilgili yatırımcılara inanç vermek için Twitter üzerinden son 24 saat içinde 300 milyon dolardan fazla itfanın çarçabuk gerçekleştiğini yazdı.

Tether resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan son açıklamada ise farklı ağlarda oluşan fon gereksinimini karşılamak üzere TRC20 ağından ERC20 ağına 1 milyar USDT ve tekrar TRC20 ağından Avalanche ağına 20 milyon USDT’nin aktarıldığını açıkladı.

UST’nin bu hafta çökmesiyle başlayan tartışmalar, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da dahil olmak üzere dünya çağında düzenleyicilerin tenkitleriyle devam etti. An prestijiyle Tether (USDT), borsalarda ortalama 0,98 dolardan el değiştirirken UST, son 24 saatte yüzde 30’un üzerinde yükselerek 0,62 dolardan alıcılı bulunuyordu.

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %