Thodex soruşturmasında şüphelilerden çarpıcı ifade: Özer bu işte yalnız değil

0 0
Read Time:51 Second

Kripto para borsası Thodex‘in sahibi Faruk Fatih Özer‘in yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto para ile yurtdışına kaçmasıyla ilgili soruşturma sürüyor. Soruşturmada yapılan incelemelerde Özer’in sistemini “saadet zinciri” modeliyle değil istekli gelen müşterilerle oluşturulduğu tespit edildi. Özer’in yüksek kar vaadiyle sanal para borsasına kullanıcıları çektiği, kazandığını gören kullanıcıların daha fazla para yatırmaya başladığı belirlendi. Thodex’e dağıtılan promosyonlarla kullanıcıların çekildiği tespiti yapıldı.

ÇIKAR SAĞLAYANLAR ETRAFINI DE GETİRDİ

Kullanıcıların yüksek kar elde ettiklerini etraflarıyla paylaşması da sanal borsaya giren insan sayısının artmasına neden oldu. Firari durumunda olan şirket işvereni Özer’in, bu ölçekte bir kripto para borsasını sürdürme ve yönetme kapasitesine sahip olmadığı halde, kullanıcıların paralarını sermaye olarak kullandığı şirketi bu biçimde ayakta tutma uğraşında olduğu değerlendirildi.

“ÖZER YANLIZ DEĞİL”

Gözaltına alınan şirket çalışanları, Faruk Fatih Özer’in bu işte yalnız olmadığını, firari 5 kuşkulu şirket yöneticisiyle ortak hareket ettiklerini düşündüklerini anlattılar.

DOLANDIRICILIK MEBLAĞI BELİRLENMEDİ

Öte yandan soruşturmada eksper incelemelerin sürdüğü, dolandırıcılık meblağının şimdi belirlenmediği öğrenildi. Soruşturmanın ilerleyen kademelerinde tüm eksper incelemeleri tamamlandıktan sonra suçlamaya mevzu olan dolandırıcılığın tam boyutlarının ortaya çıkacağı kaydedildi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %