Thodex tesadüf değilmiş! Para transferinde kripto para kullanan FETÖ’nün bu yolla himmet topladığı iddia edildi

0 0
Read Time:2 Minute, 1 Second


Türkiye’de kripto para piyasalarında başlayan dolandırıcılık krizi büyürken perde gerisinde çok farklı gelişmeler yaşanıyor. Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) bilhassa darbe teşebbüsünün akabinde gelir kaynaklarında ve para transferinde “kripto para ticaretinin” birinci sıraya yerleştiği belirtiliyor. Bu süreçlerin de tekrar kripto FETÖ’cüler tarafında yürütüldüğü tabir ediliyor. Kaynaklar “Bu yolla hala himmet parası toplanıyor. Ayrıyeten kripto para ticareti ile büyük kârlar elde ettiler. Bu ticaret bir banka sistemi üzerinden yapılmıyor. Dolasıyla Mali Cürümleri Araştırma Konseyi (MASAK) ve Sermaye Piyasası Şurası (SPK) üzere kurumlar atlatılabiliyor. Bu durum, örgüt için büyük avantaj sağlıyor. Örgüte sadece Türkiye’den her yıl milyarlarca dolar para akıyor” dedi.

“FETÖ’NÜN BİRİNCİ KRİPTO PARA BORSASI NİJERYA’DA KURULDU”

FETÖ yapılanmasının dijital dünyayı çok uygun kullandığı belirten kaynaklar “15 Temmuz sürecinde örgütün siber yapılanması yurtdışına kaçırıldı. Bu, CIA dayanaklı bir beyin ekibiydi. O periyottan sonra bu takım kripto para dalına entegre edildi. FETÖ’nün birinci kripto para borsası Nijerya’da kuruldu. Afrika ülkelerinde faal hâldeler. Dünyadaki kripto para trafiğinin büyük kısmı Nijerya üzerinden denetim ediliyor” açıklaması yaptı.

THODEX TESADÜF DEĞİL

Türkiye gazetesine konuşan kaynaklar, “Thodex’in Türkiye’de faaliyet gösterip ve ABD’den birinci lisans alan şirket olmasının tesadüf olması beklenemez. Bu kadar büyük bir operasyonun altında FETÖ’nün parmağı olduğu aşikâr. Geçtiğimiz yıllarda örgütün gelir kaynaklarına yönelik yapılan operasyonlarda birçok kripto para trafiğine de rastlandığını gördük. MASAK takımları düzenlediği operasyonlarda birtakım şirketlerin bilgisayar kayıtlarında kripto para cüzdanı şifrelerine rastladı. Bu yolla büyük para transferleri yapıldığı ortaya çıktı. FETÖ, kripto para trafiğinden sadece para kazanmıyor. Birebir vakitte Türkiye’de birçok kurum ve kuruluşu da fonlamaya devam ediyor. Yeni siyasi yapılanmalar, muhalif medya ve birtakım niyet kuruluşları bu para trafiğinin içinde. Türkiye’de kriz var algısı ile vatandaşların huzursuz olması ve kısa yoldan para kazanma hayali kurması bir operasyondur. Kripto paraların büyük çıkar elde edilen bir yatırım aracı olduğu telaffuzları de bunun devamında olan bir plandır. Örgüt son 5 yılda bu yolla sadece Türkiye değil birçok ülkeden büyük gelir elde etti” formunda bilgi verdi.

BÜYÜK ÇÖKÜŞ YAŞANDI

Kripto paralarla ilgili içeride ve dışarıda art geriye yaşanan şoklar, önemli kıymet kayıplarını beraberinde getirdi. ABD’nin vergi hazırlığı ve Türkiye’deki dolandırıcılık olayları başta olmak üzere birçok gelişmenin tesiriyle kripto paralar, son günlerde yatırımcısına kaybettiriyor. İki hafta evvel 65 bin dolara yaklaşarak bütün vakitlerin en yüksek düzeyine tırmanan Bitcoin, dünkü süreçlerde 48 bin dolar hududuna çekildi. 15 günde tepe noktasına nazaran yüzde 20’nin üzerinde bedel kaybeden Bitcoin, 50 bin dolar ruhsal sonunu da aşağı taraflı kırmış oldu. Öteki kripto paralarda da yüzde 10-40 ortası bedel kayıpları yaşandı. Otoriteler, yatırımcılara “Dikkatli olun” daveti yaptı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %