Thodex vurgununda gerçek rakamı hesapladılar: 2 milyar dolar değil, 150 milyon dolarmış

0 0
Read Time:1 Minute, 29 Second


Kripto para dünyasının tanınan isimleri bir anda ortaya atılan 2 milyar dolarlık kaybın, iç yüzünü araştırdı. Avalanche İş Geliştirme Yöneticisi ve Muhabbit kurucusu Squanch ismiyle tanınan Dr. Aytunç Yıldızlı, bir konsorsiyum kurarak Thodex borsa hesabında tutulan ve CEO ile birlikte “kaçırılan” ölçüsü hesaplama yolunu seçti.

Yıldızlı’ya yardım eli DataPool’un kurucusu Tufan Poyraz’dan geldi. Tufan Poyraz ile birlikte alanında başarılı birçok analist el ele vererek, toplanan Thodex cüzdan adresleri ve Blockchain teknolojisi sayesinde birçok data elde etti. Elde edilen datalardan en değerlisi de Thodex vurgununun toplam fiyatı oldu.

CÜZDAN TAKİBİ

Bir kripto para borsasında hesap açtığınızda neredeyse her kripto para için eşsiz bir cüzdan adresi size tanımlanır. Bu cüzdan adresine para yatırdığınızda, para çektiğinizde yahut farklı bir cüzdana kripto para yolladığınızda bu süreç Blockchain üzerinden takip edilebilir.

Borsaya para yatırdığınızda bakiye kısmında yatırdığınız para görülür lakin gönderdiğiniz para size tarifli olan cüzdandan borsa cüzdanına çekilir. Orada saklanır. Bir diğer cüzdan adresine yolladığınız kripto para saklandığı borsa cüzdanından yollanır.

BLOCKCHAİN ÜZERİNDEN İZLENİR

Kripto paraların takip edilebilirliği, Blockchain üzerinde izlenebilirliği ile birlikte bu süreçlerin hepsi şeffaf olarak gerçekleşir. Bu şeffaflık sayesinde cüzdanlar ortasında kripto paraların hareketi izlenebilir.

150 MİLYON DOLARLIK VURGUN

Konsorsiyum, Blockchain bilgilerine dayanarak borsa cüzdanındaki kripto paraları takip etmeye çalıştı. Toplumsal paylaşım platformu Twitter üzerinde Thodex cüzdan adresleri isteyerek kripto paraların yatırıldığı borsanın ana cüzdanları bulunmaya çalışıldı.

Bu bilgilerin ışığında Thodex “vurgununda” 2 milyar dolarlık değil, yaklaşık 150 milyon dolarlık bir kaybın yaşandığı söylenebilir. Bununla birlikte Bitcoin’lerin hepsinin tespit edilemediğini de eklemek gerekiyor. Yani ölçü 150 milyon dolardan fazla olabilir lakin tekrar de 2 milyar dolar denilemez.

Yapılan bu çalışma, yalnızca cüzdan adreslerinin yardımıyla Blockchain üzerinde kripto paraların izlenebilirliğini bir sefer daha ortaya koymuştur. Blockchain teknolojisinin şeffaflığı sayesinde yalnızca kaçırılan paranın ölçüsü değil birçok yapısal durum da ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri Thodex’in neredeyse tüm kripto para cüzdanlarının boş olduğu gerçeği.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %