Thodex vurgununda Özer’in abisi ve kız kardeşinin ifadeleri ortaya çıktı! Kripto Faruk, 18 Nisan’da harekete geçmiş

0 0
Read Time:2 Minute, 54 Second

Türkiye’nin gündemine bomba üzere düşen 400 bin kişinin dolandırıldığı Thodex vurgununda gözaltına alınanFaruk Fatih Özer’in kardeşleri Serap Özer ve İtimat Özer’in sözleri ortaya çıktı. Serap Özer sözünde, Faruk Fatih Özer’in 18 Nisan 2021 tarihinden itibaren şirkete ilişkin hacklenme raporu, şirket davalarıyla ilgili dökümanlar, mizan ve bütçeye ait dokümanlar, karar, hisse, genel heyet defterini istediğini ve bu dokümanları yanında götürdüğünü söyledi.

ŞİRKETİN TÜM EVRAKLARINI YANINDA GÖTÜRDÜ

Şirketin tek yöneticisinin kardeşi olduğunu söyleyen Serap Özer, kendisinin yaklaşık 3 yıldır ofis işlerini yürüttüğünü söyledi. Muhasebe işlerini farklı bir firmanın yaptığını kendisinin ise aracı olduğunu tabir etti. Faruk Fatih Özer’in 18 Nisan 2021 tarihinden itibaren şirkete ilişkin hacklenme raporu, şirket davalarıyla ilgili dökümanlar, mizan ve bütçeye ait dokümanlar, karar, hisse, genel şura defterini istediğini söyleyen Serap Özer, kardeşinin bu dokümanları yanında götürdüğünü bildiğini söyledi. Faruk Fatih Özer’in yurt dışına gideceğini söylemediğini anlatan Serap Özer, şirketteki işlerin berbata gittiğini yurt dışında ortak aradığını birkaç yabancı bankayla görüştüğünü söylediğini belirtti.

BENDEN HESAP AÇMAMI İSTEDİ, ONLARI KULLANDI

Özer’in ağabeyi İtimat Özer ise, kendisine ilişkin bir reklam danışmanlık şirketi olduğunu, Thodex ile hiçbir teması olmadığını söyledi. Kardeşinin kendisinden hesap açmasını isteyip bu hesaplarını kullandığını anlatan Gökhan Özer, hesaplarla ilgili de rastgele bir bilgisi olmadığını belirtti. Kardeşinin kendi şirketinde tek başına yetkili olduğunu söyleyen Gökhan Özer, son devirlerde işlerin makus gittiğini ve şirketi büsbütün devretmeye karar verdiğini yahut ortak bulacağını anlattığını bildirdi. Gideceğine ait de rastgele bir bilgisi olmadığını söyleyen Özer üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

FARUK FATİH ÖZER İÇİN SÜREK AVI SÜRÜYOR

Öte yandan Türkiye’de vurgunla ilgili gözaltılar sürerken aruk Fatih Özer’in yakalanmasına yönelik çalışmalar da sürüyor. Thodex’in sistemlerini kapatıp 20 Nisan’da yurt dışına kaçan Faruk Fatih Özer’e ait yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Geride 400 bin mağdur bırakan Özer’in Arnavutluk’a kaçışı planladığı ortaya çıktı. Arnavutluk’tan Türkiye’ye gelen gizemli bir çifti ağırlayan Özer, olaydan bir ay sonra yurt dışına kaçmış oldu.

KAÇIŞ PLANLANMIŞ

CNN Türk İstihbarat Şef Yardımcısı Fulya Öztürk’ün emniyet ünitelerinden aldığı bilgiye nazaran Faruk Fatih Özer 1 ay evvelce bu kaçışı planladığının ortaya çıktığını söyledi.

Öztürk’ün açıklamaları şöyle:

“400 bin mağdur var, ortada büyük bir para var. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu vurgunun 108 milyon dolar olduğu tabir etti. Fatih Özer’i arama çalışmaları devam ederken kıymetli gelişmeler ortaya çıkıyor. Emniyet mensupları çalışırken yeni ayrıntıları öğrenme fırsatımız oluyor. Faruk Özer kaçışı planlamış. Bir ay evvel Arnavutluk’tan bir çifti İstanbul’da ağırlamış, çiftle toplantı yapmış ve çift Arnavutluk’a dönmüş. Arnavutluk’ta Özer’in sakladığı meskene operasyon yapılmıştı. Lakin bulunamamıştı. Özer Arnavutluk’ta olmayabilir, yakın ülkelere kaçmış olabilir. Arnavutluk, Kosova, Kuzey Makedonya’da iz sürme devam ediyor. İstanbul Emniyeti’nde 10’dan fazla kişi gözaltında, kardeşleri gözaltında bulunuyor. Thodex çalışanlarının bir kısmı da gözaltında.”

NE OLMUŞ?

Kripto para borsası ‘Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yatırımcılarını 108 milyon dolar dolandırarak yurt dışına kaçmasına ait Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada kapsamında gözaltına firari Özer’in ağabeyi İnanç Özer ve kız kardeşi Serap Özer’in de ortalarında bulunduğu 16 kuşkulu, Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edilmişti.

KARDEŞLERE TUTUKLAMA TALEBİ

Şüphelilerin savcılıktaki tabir süreçleri tamamlandı. 3 kuşkulu, savcılık sorgusunun akabinde özgür bırakıldı. Firari kurucu Faruk Fatih Özer’in ağabeyi Gökhan Özer ve kız kardeşi Serap Özer’in de ortalarında bulunduğu 9 kuşkulu, “suç işlemek hedefiyle örgüt kurma”, “bilişim sistemleri, banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” cürümlerinden tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Şüphelilerden 4’ü ise, “suç işlemek hedefiyle kurulan örgüte üye olma”, “bilişim sistemleri, banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” cürümlerinden isimli denetim talebiyle mahkemeye gönderildi. Kuşkulu şahısların hakimlikteki sorgu süreçleri sürüyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Hilal Öztürk

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %