TMSF 30 ülkeye ihracat yapan halı ipliği fabrikasını satışa çıkardı

0 0
Read Time:1 Minute, 7 Second

Yıllık 18 bin ton üretim kapasitesine sahip bulunan ve yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapan “BCF1” isimli fabrikanın, yıl sonunda toplam cirosunun yüzde 45’inin ihracat gelirlerinden elde edilmesi bekleniyor.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), mahkeme tarafından kayyım olarak görevlendirildiği, Naksan Plastik ve Royal Halı’nın mülkiyetinde bulunan ve halı ipliği üretilen “BCF1” isimli tesisin ihaleyle satışına karar verdi.

Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 28 bin metrekare büyüklüğündeki 3 parselde üretime devam eden fabrikanın bina ve yeri ile fabrikada yer alan makine, ekipman, demirbaşlar ve kontratları bir paket olarak 120 milyon 500 bin lira muhammen bedelle satışa çıkarıldı.

Uluslararası kalite standartlarına uygun olarak 156 çalışanla faaliyetlerini sürdüren tesis, yıllık 18 bin ton üretim kapasitesine sahip bulunuyor. Yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapılan tesisin 2022 yılı sonunda toplam cirosunun yüzde 45’inin ihracat gelirlerinden elde edilmesi bekleniyor.

“Ticari iktisadi bütünlük” metoduyla satılacak

TMSF, Bankacılık Kanunu’nun kendisine verdiği yetkiye dayanarak “BCF1” isimli tesisi “ticari iktisadi bütünlük” oluşturarak satışa çıkardı. Kurum 2005 yılından beri yüzlerce ihaleyi bu formda gerçekleştirdi ve yatırımcılar bugüne kadar hiçbir meseleyle karşılaşmadı.

Kısaca “TİB satışı” olarak isimlendirilen bu sistem sayesinde, şirketlerin payları değil değerli varlıkları paket olarak satılıyor ve ihaleyi kazanan yatırımcı, geçmiş periyottan kaynaklanabilecek borçlardan sorumlu tutulamıyor.

TMSF’nin İstanbul Esentepe’deki binasında 28 Haziran’da saat 14:30’da yapılacak ihaleye en son teklifler 27 Haziran’a kadar verilebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %