TMSF 30 ülkeye ihracat yapan halı ipliği fabrikasını satışa çıkardı

0 0
Read Time:1 Minute, 21 Second

Investing.com – TMSF tarafından yapılan basın açıklamasında yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapan ve yıllık 18 bin ton üretim kapasitesine sahip BCF1 isimli halı ipliği fabrikasının satışa çıkarıldığı duyuruldu.

Yıl sonunda fabrikanın toplam cirosunun yüzde 45’inin ihracat gelirlerinden elde edilmesi beklenirken Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), halı ipliği üretimi yapılan BCF1 isimli fabrikanın ihale yoluyla satışına karar verildi. Fabrika, mahkeme tarafından TMSF’nin kayyum olarak atandığı Naksan Plastik ve Royal Halı’nın mülkiyetinde bulunuyor.

Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 28 bin metrekare büyüklüğünde olan 3 parselde üretime devam eden BCF1 tesisinde yer alan makine, ekipman, demirbaşlar ve kontratların toplu halde 120 milyon 500 bin TL muhammen bedelden satışa çıkarılması kararı alındı.

Yapılan basın açıklamasında halı ipliği üretimi yapılan fabrikada milletlerarası kalite standartlarında uygun olarak 156 işçinin istihdam edildiği ve yıllık 18 bin ton üretim kapasitesi olduğu bilgisi verildi. Yaklaşık 30 ülkeye ihracat yapılan fabrikanın yıl sonunda toplam cirosunun yüzde 45’ine yakınının ihracat gelirlerinden gelmesi varsayım ediliyor. 

BCF1 fabrikası “Ticari iktisadi bütünlük” yoluyla satılacak

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Kanunu’nun kendisine verdiği yetkiye istinaden BCF1 tesisinin “ticari iktisadi bütünlük” oluşturarak satışa çıkarıldığını duyurdu. 2005 yılından bu yana yapılan yüzlerce ihalenin bu prosedürle tamamlandığını tabir eden TMSF, yatırımcıların bugüne kadar hiçbir meseleyle karşılaşmadığının altını çizdi.

Ticari iktisadi bütünlük ihale yoluyla yapılan satışlar, şirketlerin payları üzerinden değil değerli varlıklarının paket halinde satılması aslına dayanıyor. Bunun yanında ihaleyi kazanan yatırımcı, geçmiş devirden kaynaklanan yahut kaynaklanabilecek olan borçlardan muaf tutuluyor.

İhale, TMSF’nin İstanbul Esentepe’deki binasında 28 Haziran 2022 tarihinde saat 14.30’da yapılacak. Son teklif verme tarihi ise ihale gününden bir evvel 27 Haziran 2022 olarak belirlendi.

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %