TÜFE sonrası dolar güçlendi ama sterlin GSYH raporundan darbe yedi

0 0
Read Time:2 Minute, 1 Second

Müellif – Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü ABD doları kıymet kazanarak 20 yılın en yüksek düzeyine yaklaştı. ABD enflasyonu inatla yüksek olmaya devam ederken İngiltere’nin hayal kırıklığı yaratan büyüme bilgileri, sterline kıymet kaybettirdi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 artışla 104,162’ye yükseldi. Daha evvel ise 104,243 ile 2002 Aralık ayından beri gördüğü en yüksek düzeye ulaşmıştı.

Çarşamba günü paylaşılan datalara nazaran ABD’nin Nisan ayı TÜFE oranı, %8,5 olan Mart ayına nazaran yıllık bazda %8,3 yükseldi. Yavaşlama olsa da %8,1 olan genel beklentiye nazaran yüksek.

Bu sayılar ABD’de enflasyonun tepe yapmış olabileceğini gösterirken hâlâ çok yüksek olması, Fed’in, önümüzdeki aylarda faizlerde agresif artışlar yapma istikametindeki mevcut para siyaseti planlarının devam edeceği manasına geliyor.

Piyasa, 15 Haziran ve 27 Temmuz olmak üzere önümüzdeki iki Fed toplantısında siyaset faizinde en az yarım puanlık artırım yapma mümkünlüğünü yüzde yüz olarak fiyatlandırıyor.

ING analistleri, “Fed’in retoriği hâlâ çok şahin.” dedi. “Mesaj şu üzere görünüyor: siyaset faizinin olabildiğince süratli bir halde nötre çekip akabinde tempoyu daha fazla (daha az değil) artırmak gerekip gerekmediğini görecek.”

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) bu yaz faizleri, on yıl içinde birinci defa artıracağı istikametindeki artan beklentiler sayesinde EUR/USD çifti 1,0514’e yükselerek geçen ayın sonunda görmüş olduğu beş yılın en düşük düzeyi 1,0469’un üzerinde seyretmeye devam etti.

ECB İdare Heyeti Üyesi Isabel Schnabel, Euro Bölgesi’ndeki yüksek enflasyonla ilgili telaşlarını lisana getiren son siyasetçi oldu. Schnabel, enflasyonu rekor düzeylere çıkaran tetikleyiciler tabiatı gereği global olsa bile merkez bankasının karşılık vermesi gerektiğini söyledi.

Yen uzun vadeli Hazine getirilerindeki düşüşten faydalandı ve USD/JPY ikilisi %0,5 paha kaybederek 129,25’e düştü. Perşembe günü 10 yıllık getiriler, hafta başında gördüğü %3,2 puan üzerindeki tepeden çekilerek %2,848’e indi.

Öte yandan İngiltere iktisadının birinci çeyrekte beklendiği kadar büyümediğini gösteren bilgilerin akabinde GBP/USD, %0,3 düşüş göstererek 1,2210 ile 2 yılın en düşük düzeyine yaklaştı.

Dördüncü çeyrekte GSYH, mevsimsellikten arındırılmış olarak sırf %0,8 büyüme gösterdi. Ön bilgiler, Mart ayında esasen %0,1 düşüş olduğuna işaret etti. Analistler çeyrek periyot için %1,0 büyüme ve Mart ayında sakinlik bekliyordu.

Merkez Bankası Lider Yardımcısı Chen Yulu’nun Perşembe günü yaptığı açıklamanın akabinde USD/CNY ikilisi %0,7 artarak 6,7673’e yükseldi. Yulu, Çin Merkez Bankasının, ekonomik büyümeyi istikrara kavuşturmayı birinci önceliği haline getirdiğini söyleyerek destekleyici para siyasetinin devam edeceği sinyalini verdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %