Turcas Petrol 2022 yılında operasyonel ve finansal performansını iyileştirmeye devam edecek

0 0
Read Time:3 Minute, 5 Second

Turcas Petrol’ün 2021 Yılı Olağan Genel Heyet Toplantısı yapıldı

Turcas Petrol A.Ş.’nin 2021 mali yılına ait Olağan Genel Şura Toplantısı 11 Mayıs Çarşamba günü Şirket Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Turcas Petrol A.Ş. CEO ve İdare Konseyi Üyesi Batu Aksoy, “Fırsat ve risklerin iç içe geçtiği bu devirde, Türkiye’nin yüksek paha yaratan “Enerji Odaklı Yatırım Şirketi” vizyonumuza sadık kalarak, amaçlarımıza ulaşmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürdük. Akaryakıt ve elektrik kesiminde faaliyet gösteren tüm iştirak operasyonlarımızda güçlü bir performans sergiledik. 2022 birinci çeyrekte de bu durum devam ediyor. Uzun vadeli ve sağlam milletlerarası iştiraklerimiz, teşebbüsçü ve yenilikçi ruhumuzu yansıttığımız yatırımlarımız ile ülkemize paha katmaya devam edeceğiz” dedi.

Turcas Petrol’ün 2021 Yılı Olağan Genel Heyet Toplantısı, Turcas Petrol A.Ş. CEO ve İdare Şurası Üyesi Batu Aksoy, İdare Şurası Lider Vekili Banu Aksoy Tarakçıoğlu, İdare Şurası Üyesi Timuçin Tecmen, üst idare ve hissedarların iştirakiyle Şirket Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıda; 2021 yılı faaliyet periyoduna ilişkin Finansal Tablolar, Bağımsız Kontrol Kuruluşu Raporu ve İdare Heyeti Faaliyet Raporu değerlendirildi. 2021 yılına ilişkin finansal tabloların görüşülerek onaylandığı toplantıda ayrıyeten 2021 yılına ait kâr hissesi dağıtılmamasına yönelik karar da verildi.

“Ülkemize yeni bir direkt yabancı sermaye girişi sağladık”

Toplantının en kıymetli gündem hususlarından birinin Turcas Kuyucak Jeotermal Güç Santrali’nin satışı olduğuna dikkati çeken Turcas CEO’su Batu Aksoy, “Turcas olarak güç odaklı yatırım vizyonumuz ile şirket tarihimiz boyunca pek çok birleşme ve satın alma gerçekleştirdik. Son olarak; bildiğiniz üzere Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’ndeki tüm paylarımızı Fransız menşeli Albioma’ya devrettik. Türkiye’ye uzun vadeli ve direkt yabancı sermaye yatırımı getirilmesine vesile olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu satış süreci sayesinde Turcas Petrol’ün konsolide finansal borçluluğunu da kıymetli düzeyde azaltarak bu husustaki stratejimizi muvaffakiyetle uyguladık.”

“2021’de pazar liderliğimizi koruduk”

91 yıllık geçmişe sahip Turcas Petrol’ün tüm operasyonlarında ve iştiraklerinde güçlü performans sergilediğinin altını çizen Turcas CEO’su Batu Aksoy konuşmasına şöyle devam etti: “Turcas olarak; akaryakıt ve madeni yağlar dalındaki iştirakimiz Shell & Turcas Petrol’de, Türkiye çapında 1.150’yi aşkın Shell markalı istasyon ağı, akaryakıt terminalleri, madeni yağ üretim ve pazarlama faaliyetleri ile 2021 yılında 55,5 Milyar TL net satış hasılatına ulaştık. Bu sayede yalnızca güç kesiminin değil, Türkiye iktisadının önde gelen şirketleri ortasındaki yerimizi muhafazaya devam ettik. Derince Madeni Yağ Fabrikamızdan 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptık. Shell & Turcas; 2021 sonu itibariyle EPDK datalarına nazaran istasyonlardan direkt yapılan akaryakıt satışlarında 19,1 ile pazar liderliğini korudu. 2022 birinci çeyrekte de bu performans yükselerek devam etmektedir. Elektrik üretimi alanında ise 2021 yılında güçlü piyasa koşullarına karşın kendi tarihimizin en yüksek yıllık üretim ölçüsüne ulaşarak ulusal güç sistemine 4,4 Milyar kWh elektrik temin ettik. Emre amadeliğin kritik ehemmiyete sahip olduğu bu periyotta 800 MW şurası gücündeki Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santralimiz, ülkenin artan elektrik gereksiniminin sağlanmasında kıymetli bir hisse sahibi olmaya devam etti.”

Lale Ergin’in misyon mühleti 3 yıl daha uzatıldı

Turcas Petrol A.Ş.’de 2020’den bu yana Bağımsız İdare Şurası Üyesi olarak misyon yapan Lale Ergin’in misyon müddetinin uzatılmasına yönelik oylamanın da gerçekleştirildiği toplantıda; Lale Ergin’in İdare Heyeti üyeliğinin bağımsız üye statüsünde üç yıl daha uzatılmasına karar verildi. Ayrıyeten, misyon mühleti sona eren başka İdare Konseyi Üyeleri’nin de misyon müddetleri üç yıl daha uzatılarak Turcas Petrol A.Ş. İdare Şurası üyelerinde rastgele bir değişikliğe gidilmemiş oldu.

“Tüm paydaşlarımıza ve hissedarlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

Turcas CEO’su Batu Aksoy kelamlarına şunları ekledi: “2021’de elde ettiğimiz sonuçları daha yüksek amaçlarımıza ulaşmakta yalnızca bir basamak olarak pahalandırıyor; ülkemize katma bedel sağlayacak yatırımları hayata geçirme seyahatimizde büyük bir özveri ile çalışan kıymetli çalışma arkadaşlarımıza, bu seyahatte bizlere eşlik eden ve güvenen iş ortaklarımıza ve tüm hissedarlarımıza şahsım ve İdare Konseyimiz ismine en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %