‘Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz’

0 0
Read Time:1 Minute, 35 Second

UİB’in nisan ayı ihracatı, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 8.8 artarak 2 milyar 825 milyon oldu. UİB’in, geriye dönük 12 aylık devirdeki ihracat fiyatı ise yüzde 4 artışla 30 milyar 761 milyon dolar olarak gerçekleşti.

UİB Koordinatör Lideri Baran Çelik, UİB bünyesinde yer alan beş birliğin de ihracat sayılarında artışlar olduğunu belirterek, “Yaşadığımız tüm aksiliklere karşın üretmeye, üretimden güç almaya devam ediyoruz. Birlik üyelerimiz gerek üretim potansiyellerini gerekse de ihracattaki potansiyellerini arttırarak büyümeye ve ülke iktisadına katkı sağlamayı sürdürüyor. Sürdürülebilir modelle kalkınan ve istihdam yaratan daha güçlü bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

YÜZDE 8’LİK ARTIŞ

Nisan ayında geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 8 artışla 2 milyar 297 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB), geriye dönük 12 aylık performansı ise 25 milyar 61 milyon dolar olarak açıklandı. Uludağ Dokumacılık İhracatçıları Birliği de (UTİB), nisan ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 15 artışla 140 milyon dolar ihracata imza attı.

UTİB’in geriye dönük 12 aylık devirdeki ihracatı ise 1 milyar 436 milyon dolar olarak gerçekleşti. Nisan ayında geçen yılın nisan ayına nazaran yüzde 26,8 artışla 106 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB), geriye dönük 12 aylık ihracatı ise 1 milyar 61 milyon dolar düzeylerinde gerçekleşti. Nisan ayında bir evvelki yılın nisan ayına nazaran yüzde 24 artışla 23 milyon dolar ihracat yapan Uludağ Meyve Zerzevat Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), geriye dönük 12 aylık periyotta ise 257 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş oldu.

Nisan ayında geçen yılın birebir ayına oranla yüzde 20 artışla 9.5 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği de (UYMSİB), geriye dönük 12 aylık periyotta ise 162 milyon dolar düzeylerinde dış satışa imza attı. Öte yandan, UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve “diğer” başlığı altında listelenen dalların nisan ayı ihracatı, geçen yılın tıpkı ayına oranla yüzde 4 artışla 248 milyon dolar olarak açıklandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %