Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu: “Önceliğimiz sürdürülebilir ve sorumlu madencilik olmalı”

0 0
Read Time:2 Minute, 25 Second

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği’nin (TÜMMER), Farkındalık Artırımı ve Tecrübe Paylaşımı Yoluyla İnançlı Mermer Ocak İşletmeciliği (TÜMMER Projesi) Açılış Toplantısı gerçekleştirildi. Maden bölümü temsilcilerinin ağır ilgi gösterdiği açılış toplantısına, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) İdare Konseyi Lideri Ali Emiroğlu da iştirak gösterdi.

İş sıhhati ve güvenliğine dikkat çeken Ali Emiroğlu, “Madencilik olmazsa olmaz bir faaliyet. Sürdürülebilir ve sorumlu madenciliği önemsiyoruz. Bunu sağlamak için de iş sıhhati ve güvenliği başta olmak üzere, çevresel sorumluluklarımızı ve madenciliği gerçek anlatmayı en değerli kriterler olarak görüyoruz. TMD olarak “önce insan” diyoruz. İnsan ve çevreyi önceleyen bir madencilik anlayışıyla üretimin sürdürülmesini destekliyoruz” dedi.

Madencilik üzere çok riskli kategoride yer alan dallarda, iş yerlerinde insan odaklı çalışma ortamının sağlanması ve iş sıhhati ve güvenliği (İSG) kültürünün oluşturulması emeliyle, Çalışma Bakanlığı’nca başlatılan hibe programı kapsamındaki TÜMMER Projesi’nin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

TÜMMER İdare Konseyi Lideri İbrahim Alimoğlu konut sahipliğinde online olarak gerçekleşen toplantıya, TMD Lideri Emiroğlu’nun yanı sıra Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç, İş Sıhhati ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcıları Burhanettin Kurt ile Furkan Yıldız, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Lideri Süreyya Erkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Madencilik Meclis Lideri İbrahim Halil Kırşan, Aydın Sanayi Odası Lideri Mehmet Yunus Şahin, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Mevlüt Kaya, madencilik bölümü sivil toplum kuruluşlarının liderleri ve çok sayıda dal profesyoneli katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen TÜMMER Projesi kapsamında, Sivas ve Muğla’da faaliyet gösteren 50 mermer üretim işletmesinde 360 çalışan, 50 çalışan yakını 50 işveren/yöneticiden oluşan bireylere eğitimler ve seminerler yoluyla iş güvenliği, farkındalık ve şuurun artırılmasına yönelik etkinlikler düzenlenecek.

TÜMMER Projesi kapsamında mermer üretici dernekleri aracılığıyla İSG’ye yönelik Ankara’da bir eğitim merkezi kurulması hedefleniyor.

“Sürdürülebilir Madenciliği Önemsiyoruz”

Toplantının açılışında konuşan TMD İdare Şurası Lideri Ali Emiroğlu, madenciliğin en güç meslek kollarından biri olduğunu ve lakin bu mesleğe gönül vermiş bireyler tarafından yapılabileceğini belirterek, “Bu faaliyeti hakikat yönetmek için iş sıhhati ve güvenliği ile çevresel riskler manasında iş verenden yöneticiye, çalışanlardan kamuya herkesin ortak şuurla hareket etmesi gerekiyor. Sürdürülebilir ve sorumlu madenciliği önemsiyoruz. Bunun en değerli kriteri olarak da iş sıhhati ve güvenliğini görüyoruz. TMD olarak ‘önce insan’ diyoruz. İnsanı, toplumu ve çevreyi önceleyen bir madencilik anlayışıyla üretimin sürdürülmesini destekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin mermer ve doğal taş açısından varlıklı renk ve desen çeşitliliğine sahip olduğuna dikkat çeken TÜMMER İdare Heyeti Lideri İbrahim Alimoğlu ise, 1985 yılında yürürlüğe giren Maden Kanunu, yatırımcıların mermer ve doğal taşa ilgisini artırdı. Dalımız 90’lı yıllarda canlanmaya başladı.” dedi. Dünyadaki toplam mermer ve doğal taş üretiminin yüzde 90’ının 10 ülke tarafından yapıldığını söyleyen İbrahim Alimoğlu, “Ülkemiz bu sıralamada Çin ve Hindistan’dan sonra üçüncülükte yer almak için İtalya, İran, Brezilya, İspanya üzere ülkelerle rekabet halinde. Yıllık 2 milyar dolar olan ihracatımızın 1 milyar doları blok, 1 milyar doları ise işlenmiş mermerden sağlanıyor”şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %