Türkiye, Perşembe günü başlayacak tam kapanmaya hazırlanırken yeni vaka sayısı dün 37.312’ye sınırlı geriledi, 353 kişi daha öldü

0 0
Read Time:1 Minute, 22 Second

İSTANBUL, 27 Nisan (Reuters) – Türkiye olay sayılarını 5.000’in altına indirmek için Perşembe günü başlayacak yaklaşık üç hafta vadeli tam kapanmaya hazırlanırken, dün tespit edilen yeni koronavirüs olay sayısı hudutlu bir düşüşle 37.312’ye indi.

Sıhhat Bakanlığı bilgilerine nazaran dün 353 kişi daha hayatını kaybederken, arka arda 9 gündür ölenlerin sayısı 300’ler ile salgın periyodunun en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Aşılama çalışmalarına bakıldığında birinci doz aşısını olanların sayısı saat 07.09 prestijiyle bir evvelki güne nazaran 129.000 artışla 13,36 milyona, yani nüfusun %16’sına yükseldi. Çift doz aşı olanların sayısı ise 243.000 artışla 8,21 milyon oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkelerinin olay sayılarını düştüğü periyotta Türkiye’nin potansiyel sınırlamalara tabi kalmaması için olay sayılarının 5,000’in altına inmesi gerektiğini belirterek 29 Nisan – 17 Mayıs ortası yaklaşık üç hafta mühletle kısıtlamaların en üst düzeye çıkarılacağını açıkladı. kapanma olarak isimlendirilen periyotta uygulanacak önlemlerin detayları gece yarısında İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Buna nazaran:

*İmalat, lojistik, sıhhat, besin ve tarım faaliyetlerinde çalışanlar dışındakiler 17 Mayıs’a kadar sokağa çıkma yasağına tabi olacak.

*Bakkal ve besin perakendecileri 10.00 – 17.00 ortasında faaliyet gösterecek, vatandaşlar yürüme mesafesindeyse bu saatler ortasında alışveriş yapılabilecek. Zincir marketler Pazar günü kapalı olacak.

*Yeme içme yerleri yalnızca paket servis yapacak. Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs’a kadar 24 saat, 13 Mayıs’tan sonra 01.00’e kadar paket servis yapabilecek.

*Yukarıda söz edilenler dışındaki tüm ticari işletme, iş yeri ve ofisler kapalı olacak.

*Şehirler ortası seyahate mecburî haller dışında müsaade verilmeyecek, konaklama tesislerindeki rezervasyonlar buna istisna teşkil etmeyecek.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran de:

*Ana okulu, kreş, 8 ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime orta verilecek, imtihanlar ertelenecek.

Redaksiyon: Can Sezer

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %