Türkiye’nin En İyi İşverenleri açıklandı

0 0
Read Time:5 Minute, 20 Second

Sahip olduğu deneyim ve itimada dayalı ideolojisiyle 30 yıldan fazla müddettir 5 kıtada 60’tan fazla ülkede tüm ölçekteki şirketlere kusursuz iş yeri olmaları ve kendilerini geliştirmeleri için araştırma ve danışmanlık hizmeti veren Great Place To Work®, Türkiye’nin En Yeterli Patronu sonuçlarını açıkladı. 29 Nisan 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirilen ödül merasiminde 11 farklı bölümden 69 şirkete “Türkiye’nin En Düzgün İşvereni” mükafatı verildi.

Great Place To Work’ün 2021 mottosu: “Bireylerin Bedeli Birlikteliğin Gücü”

Great Place to Work olarak “Yüksek İnanç Kültürü” temelli işyerlerinin inşası ve sürdürülebilirliğini sağlamak üzere çalıştıklarını söyleyen Great Place To Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Pandemiyle birlikte ehemmiyeti artan ‘işveren markası olmak’ için 2021 yılında daha fazla uğraş sarf edildiğini gözledik. Bu yıl araştırmaya katılan şirketlere baktığımızda, her bölümden ve farklı iş kollarından şirketlerin, kurum kültürlerini geliştirmek ve patron markalarını geleceğe taşımak için Great Place to Work seyahatinde muvaffakiyet ile ilerlediklerini görüyoruz. 2021 yılında Great Place To Work’ün ‘Bireylerin Kıymeti Birlikteliğin Gücü’ mottosuyla gerçekleştirdiğimiz değerlendirmemize 217 şirket katıldı. 115 binden fazla çalışanla yapılan anketler sonucunda 91 şirket Great Place To Work sertifikası almaya hak kazanırken 124 şirket de ‘En Yeterli Patron 2021 Listesi’ne girmek üzere aday olmayı başardı. Great Place To Work ideolojisine nazaran kurum kültürünün temelinde yatan güvenilirlik, hürmet, hakkaniyet, gurur ve kadro ruhu boyutlarının yanı sıra IK uygulamalarının da değerlendirildiği ‘En Düzgün Patron 2021 Listesi’ne bu yıl 69 şirket girmeye ve ödül almaya hak kazandı. En Âlâ Patron unvanına sahip şirketlerle bu liste dışında kalan şirketlerin Trust Index puanları karşılaştırıldığında, liste içerisindekilerin ortalama yüzde 80, liste dışı şirketlerin ise yüzde 74 oranında Trust Index aldıklarını görüyoruz. Magna Seating, Magna Otomotiv, GittiGidiyor, Novartis ve Abbvie üzere şirketler ise yüzde 94 üzere yüksek oranlara ulaştılar” dedi.

Toprak: “Ücret, toplumsal ve yan haklar konusunda gerileme gözlendi”

Mayıs ayının ikinci haftasında açıklanması planlanan Deva In Action raporundan kimi bilgiler paylaşan Toprak, “2021 yılı için gerçekleştirdiğimiz Deva In Action raporumuzda yeniden şirketlerin üzerinde durmaları gereken dikkat alımlı sonuçlar var. Bilhassa fiyatlarla toplumsal ve yan haklar konusunda yüzde 4-5’lik bir düşüş görülüyor. Beyaz yakanın yüklü konuttan çalışma modeline geçmesinin akabinde şirketlerin bu hususta gereğince hassasiyet göstermediği anlaşılıyor. Rapora nazaran ayrıyeten birinci amirlerle ilgili algı konusunda düşüş var. Birinci amirler çalışanlardan üst ile irtibat, fikirlerinin alınması, yönetici yetkinlikleri ve yönetici takdiri üzere alanlarda yüzde 1-2 oranında daha düşük not aldılar. Buna karşılık genel yönetici algısında ve üst idare algısında olumlu gelişmeler görülüyor. İdarenin temsil yeteneği ve ahlaki yaklaşımında yüzde 1’lik güzelleşme, üst idarenin pandemi süreci idaresinde başarılı olduklarını gösteriyor. Raporun öbür çıktıları ortasındaysa iş-özel hayat istikrarı ve insan olarak kıymet görme algısındaki yüzde 3’lük kayıptan da bahsetmek gerekiyor. Söylemeden geçemeyeceğimiz bir hassas bahis da, ‘genel olarak buranın olağanüstü bir işyeri olduğunu söyleyebilirim’ algısında son 3 yıldaki düşüştür. Yıllara nazaran değişimler yüzde 87’den yüzde 81’e kadar gerilemiş durumda ve nedenlerinin ayrıntılıca incelenmesi gerekliliği aşikar” dedi.

Ödül kategori sayısı 5’ten 7’ye çıkartıldı

Her yıl olduğu üzere bu yıl da Özel, Bölüm ve Bölgesel Mükafatlar sahiplerini buldu. Bu yıl kategori sayısı 5’ten 7’ye çıkartıldı.

20-50 çalışan sayısına sahip Best Small Workplaces kategorisinde birincilik mükafatı, geçen yılın da birincisi olan Inspark’a giderken bu yıl sürece birinci sefer katılan firmalardan Farmazon ikinci ve 4Play de üçüncü oldu.

Bu yıl birinci sefer ödül verilen 50-100 çalışan sayılı şirketler kategorisinin birincisi, geçtiğimiz yıl 50-250 çalışan sayılı şirketler kategorisinin birincisi olan Udemy oldu. İkincilik mükafatı, Great Place To Work sürecine birinci kere katılan Aktoy A.Ş.’ye gitti. Geçtiğimiz yıldan bu yana yükselişini sürdüren Magna Gümrük Müşavirliği ve Dış Ticaret A.Ş. ise üçüncülüğe yerleşti.

100-250 çalışan sayısına nazaran birinci sırayı Viessmann Manisa Isı Teknolojileri San. & Tic. Ltd. Şti., Tümaş Mermer San. ve Tic. A.Ş. ile Doğuş Kümesi aldılar. En kalabalık iştirakli kategori olan 250-500 çalışan sayısına nazaran “Türkiye’nin En Güzel Patronu 2021” mükafatını, geçen yılın da birincisi olan Magna Seating kazandı. Onu sırasıyla GittiGidiyor ve Novartis Sıhhat Besin ve Tarım Eserleri San. ve Tic. A.Ş. takip ettiler.

500-1.000 çalışan sayılı şirketlerden en güzel patron olanların birinci sırasında, çalışan sayılarının artmasıyla kendilerine yeni listede yer bulan Magna Exteriors & Magna Mirrors yer aldı. Onu sırasıyla DHL Worldwide Express Nakliyat ve Ticaret A.Ş. ile geçen sene 2020 Avrupa’nın En Güzel Patronları listesinde yer alan ve yıllardır muvaffakiyetle listede yer bulan sahibinden.com takip etti.

1.000-5.000 çalışan sayılı şirketlerin en iyileriyse sırasıyla, geçen yıl da birinci olan Hilton, bilhassa son iki yıldır yükselişini sürdüren Albaraka Türk İştirak Bankası A.Ş. ve geçen yılki yerini koruyan Penti oldular.

5 bin üzeri çalışana sahip şirketlerin en düzgün patron olanıysa, geçen sene 2020 Avrupa’nın En Güzel Patronları listesinde yer alan Kuveyt Türk İştirak Bankası A.Ş. oldu. Bu yıl listeye yeni katılan Teleperformance Turkey ikinci, AssisTT ise üçüncü oldular.

Tüm dünyada “Yüksek İtimat Kültürü” temelli işyerlerinin inşası ve sürdürülebilirliğini sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren Great Place To Work, inanca dayalı ideolojisiyle hem kusursuz işyeri kültürlerinin inşa edilmesine katkı sağlıyor hem de şirketlerin inovasyon ve ekonomik performanslarının artırılmasına dayanak oluyor. Great Place To Work, çalışan odaklı “Trust Index©” anketi ve kurum kültürü tahliline dayanan “Culture Audit©” tahlil metodolojisiyle kurumların kıyaslanabilir performans pahalarını tespit ediyor. Her yıl yer kürenin 5 kıtasında 65’ten fazla ülkede tıpkı kriterler dahilinde 7 binden fazla şirket ve 100 milyonun üzerinde çalışanla gerçekleştirilen anketlerle küresel çapta kıyaslanabilir sonuçlar elde ediliyor.

2020’de iki Türkiye’nin En Uygun İşverini şirketi “Avrupa’nın En Güzel İşvereni” listesindeydi

Emsalleri içerisinde dünya çapında en çok bilinen ve en çok tercih edilen araştırma olma özelliğini taşıyan Great Place To Work, birebir vakitte Avrupa’nın en düzgün patronları, Asya’nın en güzel patronları ve Dünya’nın en uygun çok uluslu patronları listelerini de yayınlıyor ve ödüllendiriyor. Trust Index, içerdiği 68 kapalı uçlu ve 3 açık uçlu soru setiyle kurumun çalışan nezdindeki performansını ortaya koyuyor. Memleketler arası kıyaslama imkanı sunan Trust Index ile elde edilen sonuçlarla geçtiğimiz yıl Türkiye’den iki şirket “Avrupa’nın En Düzgün İşverenleri” listesinde yer almıştı.

Great Place To Work’ün öteki bir araştırma hizmeti olan Culture Audit ise merkezine ‘güven’i alarak insan kaynakları ile idare süreçlerindeki 9 alana odaklanıyor. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Great Place To Work sertifikasını elde edebilmek ve bu unvanı 1 yıl boyunca tüm bağlantı çalışmalarında kullanmak için şirketlerin Trust Index skorunun 65 ve üzerinde olması gerekiyor. ‘En Güzel İşveren’ unvanına sahip olmak için ise skor 75 ve üzerinde olmalı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %