Türkiye’nin Öncü Yatırım Hizmetleri ve Varlık Yönetim Grubu ÜNLÜ & Co, bugün talep toplamaya çıkıyor

0 0
Read Time:4 Minute, 27 Second

ÜNLÜ & Co, halka arz kapsamında bugün prestijiyle iki günlük talep toplamaya (31 Mayıs-01 Haziran 2021) çıkıyor. Sermaye Piyasası Şurası (SPK) tarafından halka arz başvurusu onaylanan ÜNLÜ & Co hisseleri için halka arz fiyatı 6,9 TL olarak belirlendi.

BASIN BÜLTENİ – 30.05.2021 Türkiye’nin öncü yatırım hizmetleri ve varlık idaresi kümesi ÜNLÜ Yatırım Holding A.Ş.’nin (ÜNLÜ & Co), bugün talep toplamaya çıkıyor. 31 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde talep toplayacak şirketin yüzde 26’lık payının halka arzına ait müracaat Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) tarafından onaylanmıştı. Hem sermaye artırımı hem de ortak satışı sistemleri kullanılarak yapılacak halka arz için fiyat 6,9 TL olarak belirlendi.

Halka arz için Yapı Kredi Yatırım Menkul Bedeller A.Ş. liderliğinde toplam otuz aracı kurumdan oluşan bir konsorsiyum oluşturuldu. Halka arz edilecek şirket hisselerinin 50’si’i yurt içi ferdi yatırımcılara, 40’ı yurt içi kurumsal, 10’u da yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Halka arzdan sonra şirketin halka açıklık oranının 26 olması öngörülüyor. Ek satışın yapılmayacağı halka arzda sermaye artırımının 37.269.158 TL nominal kıymetli hisseler (82), ortak satışının da 8.263.851 TL nominal pahalı hisseler (18) için olması planlandı.

Kurulduğu günden bu yana geçen 25 yılda yatırım hizmetleri ve varlık idaresi alanlarında yürüttüğü faaliyetleriyle dalının öncü kümelerinden biri olan ÜNLÜ & Co, 2020 yılını 603 milyon TL faal büyüklük, 242 milyon TL brüt kâr ile kapattı. Gelirlerinin 77’si devamlı gelirlerden oluşan ÜNLÜ & Co’nun 2020 yılı net kârı 61 milyon TL, özkaynak kârlılığı ise 27 olarak gerçekleşti. Son üç yılda nizamlı olarak artış trendinde seyreden şirketin brüt kârı 2018 yılında 161 milyon TL iken 2019 yılında 174 milyon TL’ye ve 2020 yılında da 242 milyon TL’ye ulaştı.

Halka Arz Geliri Faaliyetlerin Geliştirilmesi ve Yeni Yatırımlar İçin Kullanılacak

Türkiye’nin birinci birleşme ve satın alma şirketi olarak 1996 yılında kurulan ÜNLÜ & Co’da kurucu ortak Mahmut L. Ünlü’nün 84,3, Wellcome Trust’ın 9,8, Standard Bank’ın 4,4 ve şirket çalışanlarının 1,5 hissesi bulunuyor. Merkezi İstanbul’da olan ÜNLÜ & Co; İstanbul- Bağdat Caddesi, Ankara ve İzmir şubeleri ile ülkemizdeki hizmet ağını geliştirirken; New York ve Londra’daki iştirakleri ile de memleketler arası piyasalarda Türkiye’nin yatırım elçiliğini yapmaya devam ediyor.

Gayelerinin, kökleri sağlam, memleketler arası piyasalarda isminden kelam ettiren bir yapı kurmak olduğunu vurgulayan ÜNLÜ & Co İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Mahmut L. Ünlü, “Halka arzdan elde edilecek geliri faaliyetlerimizin geliştirilmesi ve yeni yatırımlar için kullanacağız. Emelimiz, 100 yıl sonra da varlığını sürdürecek, başarılı, önder, lider, teşebbüsçü ruhunu koruyan bir yatırım bankacılığı kümesi oluşturmak.” dedi.

Halka Arz, Kurumsal Yapıyı Destekleyecek

Milletlerarası piyasalarda rekabet edebilmenin tek yolunun müşteri odaklılık ve kurumsal yapı olduğuna dikkat çeken Mahmut L. Ünlü halka arz ve yatırım bankacılığı lisansıyla, 1996 yılında kurdukları bağımsız satın alma ve birleşme danışmanlığı şirketine yeni stratejilerle kıymet katmayı ve yatırımcının kıymetini bilen tahliller üretmeye devam etmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Toplumdan aldıklarını topluma vermeyi unsur edindikleri söyleyen Ünlü; küme bünyesinde yürütülen kurumsal toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında “Girişimcilik, eğitim ve bayanın iş hayatındaki rolü” alanlarındaki çalışmalarını sürdüreceklerini de tabir etti.

ÜNLÜ & Co Hakkında

1996 yılında kurulan ÜNLÜ & Co Kümesi, 1998’den bugüne gerçekleştirdiği 110 başarılı süreç ile Türkiye’nin önder birleşme ve satın alma danışmanı oldu. Şirket ayrıyeten, 2010’dan bugüne gerçekleşen toplam süreç adedi, toplam hudut ötesi süreç adedi, toplam özel fon süreç adedi sıralamalarında da başkan pozisyonda. (Kaynak: Mergermarket)

ÜNLÜ & Co Kümesi, 2010-2020 yılı ortasındaki halka arzlar, ikincil halka arzlar ve hızlandırılmış talep toplama (accelerated book building) süreçlerini içeren sermaye piyasası süreçlerinde, özelleştirmeler hariç 22 pazar hissesi, 32 süreç ve 3 milyar dolarlık süreç meblağı ile tüm finans kurumları içinde önder konumda yer alıyor. (Kaynak: Bloomberg)

Türkiye’nin önder tahsili gecikmiş alacak yönetimi şirketlerinden biri İstanbul Varlık, 310 milyon TL’nin üzerinde yatırım ile 3,7 milyar TL anapara büyüklüğünde portföye sahip.

ÜNLÜ & Co ayrıyeten çatısı altında faaliyet gösteren DAHA Yatırım Danışmanlığı ile nitelikli ferdi ve kurumsal müşterilere bireye özel yatırım danışmanlığı hizmeti sunuyor. DAHA faaliyetleri kapsamında yönetilen varlıkların fiyatı 2020 yıl sonu prestijiyle 4 milyar TL düzeyinde. Varlık İdare hizmetlerinde ise, 280’den fazla çalışanıyla Tahsili Gecikmiş Alacak İdaresi alanlarında faaliyet gösteriyor. Fon ve Portföy İdaresi ve Tahsili Gecikmiş Alacaklar İdaresi kümesi altında yönetilen varlık fiyatı ise yaklaşık 4,46 milyar TL’ye ulaştı.

Merkezi İstanbul’da olan ve 500’e yakın çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co Grubu’nun ayrıyeten İstanbul- Bağdat Caddesi, Ankara ve İzmir’de şubeleri, New York ve Londra’da ise iştirakleri bulunuyor.

Ödüllerimizden

  • EMEA Finance/ Europe Banking Awards 2020- Türkiye’nin En Âlâ Birleşme & Satın Alma Şirketi Mükafatı
  • Euromoney Awards for Excellence 2015- Yılın En Yeterli Birleşme ve Satın Alma Danışmanı
  • Euromoney Awards for Excellence 2016/ 2019- Türkiye’nin En Güzel Yatırım Bankası
  • ACQ5 Küresel Awards 2020 -Türkiye – Yılın Yatırım Bankası
  • TSPB Altın Boğa Mükafatları 2020 – Satın Alma ve Birleşme Süreçleri Önderi & Toplumsal Bedel Projesi (ÜNLÜ & Co Bayan Teşebbüsçüler Akademisi)
  • Bonds & Loans 2020 – Yılın Proje Finansmanı Finalisti – Unifree Duty Free Anonim Şirketi Üçüncü Havalimanı Projesi / Yılın Yapılandırılmış Tahvil İhracı Runner-Up – ÜNLÜ Menkul Hasat Varlık Finansman Fonu/ Tarfin Tarım A.Ş.
  • BV Awards 2020 -Türkiye / En Düzgün Araştırma Grubu
  • Sardis Awards – Olumlu Toplumsal Tesir – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği / ÜNLÜ & Co Bayan Teşebbüsçüler Akademisi / Gümüş Sardis
  • ARC Awards 2020 – Fotoğraf Kategorisi Gold Ödül / Klâsik Faaliyet Raporu Silver Ödül / İdare Şurası Lideri Metni Silver Ödül
  • İstanbul Marketing Awards 2020 – Faaliyet Raporu Tasarımı

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %