TÜV Austria Turk’ün, Türkiye’nin ilk nükleer santralindeki çalışmaları devam ediyor

0 0
Read Time:2 Minute, 5 Second

TÜV Austria Turk, tamamlanmasıyla Türkiye’nin birinci nükleer güç santrali olacak

Akkuyu Nükleer Santrali’nin çalışmalarına devam ediyor. Üretimine 2017 yılında Mersin Gülnar Akkuyu bölgesinde başlanan projede kullanılan ekipmanların; üretim, montaj ve suram süreçlerinde ve inşaat yazı kontrollerinde, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve resmi teknik dayanak kuruluşu NÜTED A.Ş.’ye veren şirket, başka nükleer santraller projelerinde elde edilmiş deneyim, bilgi ve hizmet hünerleri Türkiye’ye aktarıyor.

Ulusal ve milletlerarası yetkilerini kullanarak, Türkiye’de nezaret, kontrol, eğitim ve sertifikalandırma alanında faaliyet gösteren TÜV Avusturya Türk, 30 kişilik mühendis ve teknik takımıyla Akkuyu Nükleer Santrali’nde NDK ve NÜTED ismine; TSE ve TecnaTom ile birlikte denetimler gerçekleştiriyor.

Bölüme özel eğitimler de veriyor

Yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek, Türkiye’nin birinci nükleer santrali çalışanlarına eğitim hizmetleri de veren şirket, nükleer dalda proje yöneticileri, uzman ve denetçiler ile proje takımları kurarak, know-how transferi gerçekleştiriyor. Şirket ayrıyeten, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve ilgili paydaşlara nükleer teknoloji ve bölüme özel eğitimler de veriyor. 20 milyar dolarlık maliyet, 4 bin 800 megavatlık tam kapasite ile hizmet verdiğinde İstanbul’un güç muhtaçlığının odası, Türkiye’nin ise yüzde 10’unu karşılayacak santralin 2023 yılında birinci reaktörünün açılması planlanıyor.

“Nükleer güvenliğin kapsamında ve sürekliliğine katkı sağlıyoruz”

TÜV AUSTRIA olarak Romanya ve İspanya’da nükleer güç tesislerinin inşaat ve işletme periyotlarının çeşitli etaplarında geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini belirten TÜV Avusturya Türk Ülke Müdürü Yankı Ünal, “Akkuyu Nükleer Santrali, ülkemizin güç gereksiniminin karşılığındaki epeyce değerli bir proje olacak. Ülkemizin birinci nükleeri olması nükleer güvenlik ve sürekliliğinin üçüncü konusunda ayrıyeten hassasiyet göstermekteyiz. Projeye, pandemi periyodunda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Tecnatom firması ile iş birliği yapmak için girmiş bulunmakta olup bu kaideler altında tüm üretim, inşaat, suram ve montaj süreçlerinin denetimlerini, teknolojinin üreticisi Rusya standartlarına nazaran gerçekleştirmekteyiz. Nükleere özel olmayan siteler için ülkemizde kullanılan ya da kabul edilen ulusal ve milletlerarası standartlarda kontroller gerçekleştirilmektedir. Projede bugüne kadar Rusya Federasyonu Dava olmak üzere Fransa, Fransa üzere taşıtlar gerçekleştirdik ”şeklinde konuştu.

“Güçlü bir know-how transferi gerçekleştiriyoruz”

Projede, Rusya’daki Novovoronezh NPP santralinin referans alıntısı vurgulayan Ünal, “Ülkemiz için böylesine değerli bir projede yer almaktan büyük bir memnunluk ve gurur duyuyoruz. Projede kullanılan ekipmanların; üretiminden montajına, heyetim süreçlerinden eğitimlere kadar geniş hizmet çeşitliliğiyle yer alıyoruz. Bugüne kadar Nükleer Güvenlik ve Güvenlik Kültürü olmak üzere ferdî eğitimleri gerçekleştirilmiş olup birçok teknik alt başlıkta da eğitimler planlanan takvim çerçevesinde devam etmektedir. Nükleer Düzenleme Kurumu ve NÜTED ismine gerçekleştirdiğimiz kontrollerde ayrıyeten talip TUV Avusturya Kümesi’nde ilgili başka şirketlerimizin deneyiminde de takviye alıyoruz. Bunun için Türkiye için birinci olan değerli bir projede güçlü bir know-how transferi gerçekleştiriyoruz. ”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %