Twitter, ‘Notes’ adındaki yeni özelliğini test ediyor: 2 bin 500 kelimelik metinler paylaşılabilecek

0 0
Read Time:1 Minute, 40 Second

Twitter şu anda gönderiler 280 karakterle hudutlu. Platform, kullanıcılarının daha uzun duyurularda görsel kullandıklarını ve de öteki sitelerdeki haber bültenlerini tercih ettiklerini gördükleri için böylesi bir atılım yaptığını açıkladı.

Söz konusu denemeler iki ay boyunca Kanada, Gana, İngiltere ve ABD’de yürütülecek. Yeni özellik, kullanıcıları Twitter ekosisteminde tutmayı amaçlıyor.

Özelliğin kullanılarak yapıldığı duyuruda şirket, “Yazarlar, Twitter’ın birinci günlerinden beri, çalışmalarını paylaşmak, fark edilmek, okunmak, sohbet oluşturmak – aslında yazıları dışında her şey için – Twitter’a güvendiler. Artık ‘Notlar’ ile güdülen hedef ise bu eksik parçayı tamamlamak” tabirlerine yer verdi.

Twitter, geçtiğimiz yıl Hollandalı bir haber bülteni teşebbüsü olan Revue’yi de satın almıştı. Kullanıcılar notlarını yayımladıktan sonra da düzenleyebilecek. Bu durumda ise metnin başına “düzenlendi” ibaresi eklenmiş olacak.

Yeni özellikte uzun metnin içerisine görsel ve görüntü da eklenebilecek.

‘AMAÇ KULLANICIYI İÇERİDE TUTMAK’

Sosyal medya uzmanı Dr. Laura Toogood, denemenin Twitter için kıymetli bir adım olduğunu söyledi. Dr. Toogood, özelliğin insanları, uzun içerikleri öbür web sitelerinden okumak yerine, platformun içinde kalmaya teşvik edeceğini tabir etti.

BBC’ye yaptığı değerlendirmede Toogood, “Bununla birlikte, Twitter’ artık kimi tanınan blog platformlarıyla rekabet edebilecek; yeni ve farklı bir kullanıcı cinsini çekebilecek bir pozisyona gelebilecek” dedi.

Twitter, 2017 yılında da 140 karakterle hudutlu olan gönderilerdeki uzunluk hududunu 280 karaktere çıkarmıştı. Yeni özellik haberi, Elon Musk’ın şirketi satın almak üzere yaptığı ayrıntılı incelemeler esnasında geldi.

Şirkette büyük bir pay satın aldığını açıklamasından kısa bir mühlet Musk, paylaşımlarda “düzenleme” butonu olması istikametindeki teklifinin akabinde şirket bunun üzerinde çalışıldığını duyurmuştu. Twitter bunların birbirinden alakasız durumlar olduğunu belirtti.

Ayrıca Musk, insanların platformu kullanmak için ödeme yapacakları bir abonelik modelinde potansiyel gördüğünü söyledi.

Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign’de gazetecilik profesörü olan Dr Nikki Usher, Twitter’ın kârlılık nedeniyle mi, yoksa platformu düzgünleştirmeye çalışmak için mi yeni formatlar denediğini bilmenin güç olduğu değerlendirmesini yaptı.

BBC’ye konuşan Dr. Usher, “Bu durumda, bildiğimiz şeylerden biri, insanların internet sitelerinde uzun metinleri okumaktan hoşlanmadıkları” dedi ve şöyle devam etti:

“İnsanlara 2 bin 500 sözlük bir alan tanımanın dijital dünyada fark yaratıp yaratmaması, bence pek muhtemel değil. Pekala bu, şirketteki büyük değişiklikler öncesinde manşetleri ele geçirmek mi? Muhakkak o denli.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %