Üç günlük rallinin ardından petrol düşüş yaşadı

0 0
Read Time:1 Minute, 8 Second

Yazar – Zhang Mengying

Investing.com – Evvelki üç seans boyunca artış yaşayan petrol, Çarşamba sabahı Asya’da düşüş yaşadı fakat global arzdaki darlıkla ilgili kaygılar kayıpları sonlu tuttu.

Brent %0,86 düşüşle 112,81 dolara gerilerken WTI %0,73 azalarak 110,94 dolardan süreç gördü.

G7 önderleri Rus petrol fiyatlarını sınırlama konusunda bir mutabakata vararak arzın daha da daralacağı tarafındaki kaygıları artırdı.

Nissan (OTC:NSANY) Securities araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, Reuters’e yaptığı açıklamada “Yatırımcılar konumlarında ayarlama yaptılar fakat Suudi Arabistan ve BAE’nin, jet yakıtlarındaki artışın tesiriyle yükselen talebi karşılamak için üretimini büyük ölçüde artıramayacağına dair beklentilerle boğa olmaya devam ettiler.” dedi.

“ABD’nin yaz mevsimine girmesiyle birlikte kasırgalardan ötürü arzda kesintiler olabileceğine dair tasalar nedeniyle de petrol fiyatları 110 dolar üzerinde kalacak üzere görünüyor.”

Suudi Arabistan ve BAE’nin, Rusya’nın arzındaki kesintiyi ve öteki üyelerin düşük üretimini telafi edecek yedek kapasiteye sahip tek iki OPEC üyesi olduğu düşünülüyordu.

Ancak Pazartesi günü BAE Güç Bakanı Suhail al-Mazrouei, OPEC+ muahedesi altında buyrukluğun günlük 3,168 milyon varil olan tam kapasiteye yakın üretim yaptığını söyledi.

Yatırımcılar, Ekvador ve Libya’daki siyasi çalkantıların da arzı daraltabileceğinden telaşlı.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsünün ham petrol stok raporu, 24 Haziran haftasında 3,8 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi.

Geçen hafta ABD Güç Bilgilendirme Dairesinin ham petrol arz verileri, sistem sıkıntılarından ötürü ertelenmişti. Her iki haftanın dataları bugün birlikte paylaşılacak.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %