Üniversitelerde ‘not isteme’ sezonu… ‘Hocam 10 puan lütfen’

0 0
Read Time:59 Second

Yeterli notu alamayan öğrenciler ise hocasından fazladan puan alma telaşına düştü. Kimi koridorda kimi yerleşke önünde hocasının yolunu gözlüyor kimi ise e-posta ile “Hocam 5 puanla kaldım” ya da “Hocam 10 puan yüzünden mezun olamıyorum” formunda e-postalar yolluyor. ‘Eskiden sınıfta soru sormaya çekinirdik’ diyen eski kuşak ise öğrencilerin rahatlıkla fazladan not istemesini yadırgıyor. Akademisyenler öğrencilerin kendilerinden nasıl ve neden not istediğini şöyle anlattı.

GEREKÇELERİ MEZUNİYET

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Erişen: “Bu devir öğrenciler ortasında not isteme devridir. Kapıya gelip not istemenin, e-posta atmanın dışında alternatif uygulamalar da geliştirip ‘ödev verseniz’ diyerek yaklaşıyorlar. Şaşkına çevirecek e-postalar alabiliyoruz. Biraz daha esnek olan hocalardan daha rahat not istiyorlar. Genel yaklaşım ‘Hocam bir dersim kaldı not verirseniz mezun olacağım’ formunda oluyor.”

Z NESLİ DAHA TALEPKÂR

Prof. Dr. Aslı Bugay Sökmez- ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Ruhsal ve Danışmanlık: “Öğrenci için torpil yapmak, kayırmak yanlışsız değildir lakin hocaların yüzde 10’luk bir kanaat hakkı vardır. Öğrenciler de bunun peşinde oluyor. Z nesli bir yanıyla teşebbüsçü olduğu kadar fazlaca talepkâr bir kuşak. Hakkı olmayanı da talep edebiliyor. Utangaç, hocaya hiçbir şey soramayan öğrenci kümesi, geçen vakitle birlikte, abartarak hakkından fazlasını talep edebilen bir duruma geçti.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %