Vaka sayısı 5 bine yaklaştı, turist hedefi yeniden 30 milyona çıktı!

0 0
Read Time:2 Minute, 11 Second

Türkiye’de 17 günlük tam kapanmanın olumlu sonuçlarının görülmeye başlandığı bu devirde, turizmcilerin umutları arttı. Olay sayılarının 5 bine yaklaşmasıyla, geçtiğimiz aylarda Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un açıkladığı 30 milyon turist amacını yakalamak için turizmcilerin çalışmaları sürat kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın 1 Haziran’da olağanlaşmayı işaret etmesi, turizmcileri de heyecanlandırdı. Olağanlaşma ile birlikte yurtiçi ve yurtdışından ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanan dal temsilcileri, “Yeni olağan hazırlıklarını” tamamladı. Turizm acenteleri ise rezervasyon taleplerine karşı ağır mesai harcıyor. Holimax İdare Konseyi Lideri Ramazan Becer, “11 yıldır turizm bölümünde hizmet veriyoruz. Pandemi sürecinde her dal üzere bizler de ümitsizliğe kapıldık lakin gelen rezervasyon talepleri, yine yüzümüzü güldürdü. Bu dönem dal olarak rekor kıracağız. Bilhassa iç pazarda büyük hareketlilik bekliyoruz” diye konuştu.

“İptal garantili acenteler tercih ediliyor”

Erken rezervasyon sürecinde iptal garantili rezervasyonların yapıldığına dikkat çeken Becer, “Kapanma kararlarının meçhullüğü, tatilcilerin iptal etme garantisi veren acenteleri tercih etmesine sebep oldu. Holimax olarak son günde bile iptal hakkı tanıyoruz ve fiyat iadesi yapıyoruz. Müşterilerimiz bu avantajı çok önemsiyorlar” dedi. 2021 yılı rezervasyonlarını kıymetlendiren Becer, “Geçen yıllarda ortalama tesis kalış müddetleri 3 gündü, bu sene ise pandeminin de tesiriyle ortalama kalış müddetleri 6 güne çıktı. Yerli turist bu yıl daha uzun tatil yapacak” diye konuştu.

Ege, Akdeniz tatile göç alacak!

Rusya’nın uçuş yasaklarını uzatmasıyla birlikte, Ağustos ayına kadar Rus turistin yerine yerli turist göreceklerini kaydeden Becer, “1 Haziran’dan sonra Ege ve Akdeniz bölgesine göç başlayacağını söyleyebilirim. Aşılanmanın hızlanması ile birlikte yeniden Avrupa’dan ağır talep göreceğimize inanıyorum. Bu dönem Mart ayı yerine Haziran’da başlasa da, pandemi devrinin acısı çıkacak” diye konuştu. Ödeme tekniklerine de dikkat çeken Becer, “Ağırlıklı olarak tatil rezervasyonlarına kredi kartı kullanımları öne çıkıyor. Ertelemeli kampanyalar daha çok tercih edildi. Taksitli tatil alışkanlığı bu yılda da değişmedi” dedi.

“Türkiye’nin tanıtımına yük vermeliyiz”

CRM Turizm markasıyla turizm dalına hem satış, hem pazarlama, call center hizmetleri üzere bütünleşik pazarlama hizmeti verdiklerini, bu yıl da Holimax markasını hayata geçirdiklerini belirten Becer, “Holimax emniyetli bir tatil platformu olarak hizmete başladı. Edindiğimiz deneyimleri yeni kuşak tatil anlayışıyla birleştirdik” dedi.Ülkemizin en fazla döviz getirisi sağlayan kesimlerinden birinin turizm kesimi olduğunu hatırlatan Becer, “Yurtdışı turizm gelirlerini artırmak için Türkiye’nin tanıtımına tartı verilmesi gerekiyor. Pandemi ile birlikte tüm dünyada değişen pazarlama modelleri, turizm bölümü için de geçerli oldu. Influencer marketing ile turizm tesislerimizin tanıtımlarının en tesirli pazarlama sistemi olduğunu gördük. Bu sebeple tekrar kümemizin bünyesinde bulunan Regnum Partners markamızıhayata geçirdik” diye konuştu. Regnum Partners’ın turizm dalının birinci influencer ajansı olduğunu belirten Becer, “Bünyemizde bulunan uluslarası ve yerli influencer’larımızı, çalıştığımız turizm tesislerine yönlendirerek, bilhassa yurtdışına ülkemizi ve destinasyonlarımızı tanıtmak için operasyonlarımıza başladık” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %