VakıfBank’tan 1 milyar dolarlık yeni sendikasyon kredisi

0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second

VakıfBank sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisini yüzde 100’ün üzerinde yeniledi

VakıfBank, 16 ülkeden 37 bankanın iştirakiyle 199.5 milyon dolar ve 738.7 milyon Euro olmak üzere toplam 1 milyar dolar meblağında sendikasyon kredisi temin etti. Böylece VakıfBank geçen yılın birebir periyodunda elde edilen 237.5 milyon dolar ve 691.3 milyon Euro fiyatındaki krediyi yüzde 100’ün üzerinde yenilemiş oldu.

367 gün vadeli kredinin; dolar maliyeti SOFR +yüzde 2.75, Euro maliyeti ise euribor + yüzde 2.10 düzeyinde gerçekleşti.

VakıfBank’ın temin ettiği milletlerarası kaynaklarla hem bölümüne hem de ulusal iktisada uzun yıllardır takviye sağladığının altını çizen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Milli ekonomimize en çok yurtdışı kaynak sağlayan banka olmanın gururunu yaşıyoruz. Global ve bölgesel değişkenliklere karşın sendikasyon kredimizi yüzde 100’ün üzerinde yeniledik. Muvaffakiyetle tamamlanan bu süreç güçlü muhabir ağımızın ve muhabir bankalarımızla süregelen uzun soluklu bağlantılarımızın bir yansımasıdır” dedi. Üstünsalih, sürece ait açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl sendikasyon kredilerimizde yer almayan 2 yeni iştirakçi bankanın bu süreçte yer alması son derece memnuniyet verici. Bu vesileyle sürecimize katılarak takviyelerini sunan tüm muhabir banka temsilcilerimize bir sefer daha teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıyeten sendikasyon kredisi dışında, post-finansman ve bilateral krediler olmak üzere farklı yapılarla 2022 yılının başından bugüne ülkemize 500 milyon doların üzerinde taze kaynak getirdik. Bu sayı büyüklüğü bir eurobond ihraç büyüklüğüne denk gelmesi bakımından da olukça kıymetlidir.”

“Sürdürülebilir bankacılıkta yeni yol haritaları oluşturmaya devam ediyoruz”

Geçen yıl olduğu üzere bu sendikasyon kredisi sürecinin de sürdürülebilirlik kriterlerine dayalı gerçekleştiğinin altını çizen Üstünsalih, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bir yandan geçen yıl koymuş olduğumuz performans kriterlerini düzgünleştirmeye, bir yandan da yeni amaçlarla sürdürülebilir bankacılık alanında yeni yol haritaları oluşturmaya devam ediyoruz. Geçen yıl elektrik tüketimimizin en az yüzde 50’sini yenilenebilir güç kaynaklarından sağlamayı performans kriteri olarak belirlemiştik. Bu yıl ise bu oranı en az yüzde 90 olacak halde çok daha ileri bir boyuta taşıyoruz. Ayrıyeten yakın vakitte taşınacağımız İstanbul Finans Merkezi’ndeki yeni genel müdürlük binamızı etraf dostu bina olarak inşa ettik. Binamızı memleketler arası bilinirliği ve saygınlığı son derece yüksek olan ‘LEED-GOLD’ evrakı ile sertifikalandırmayı hedefliyoruz. Bundan sonraki devirlerde de sürdürülebilir finansman alanındaki milletlerarası gelişmeleri yakından takip ederek bu alandaki eserlerimizi çeşitlendirmeye ve Türk bankaları ortasındaki öncü pozisyonumuzu muhafazaya devam edeceğiz.’’

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %