Yatırımcıların Fed’den agresif faiz artırımı beklentisi altını düşürdü

0 0
Read Time:54 Second

Yazar – Zhang Mengying

Investing.com – Perşembe sabahı Asya’da altın düşüş yaşadı. Fed Lideri Jerome Powell’ın, merkez bankasının fiyatları düşürmeye çok kararlı olduğunu söylemesinin akabinde yatırımcılar agresif faiz artırımları bekliyor.

Altın vadeli işlemleri %0,21 düşüşle 1.834,45 dolara geriledi, dolar ise yükseldi.

Fed Başkanı’nın Senato’daki konuşması sonrasında yatırımcılar artık agresif faiz artışları bekliyor. Çarşamba günü Powell, 100 puanlık faiz artırımı mümkünlüğünü göz arkası etmeyeceğini söyleyerek merkez bankasının, fiyat istikrarını sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağını kelamlarına ekledi.

Tiger Brokers kıdemli strateji uzmanı Michael McCarthy, Reuters’e yaptığı açıklamada “Powell’ın faizlerde %1 artışın gerçek bir mümkünlük olduğuna işaret etmesi, yükselen faizlerin altın fiyatları üzerindeki daima baskısını hatırlatıyor.” dedi.

Powell bugün Meclis’te konuşacak.

AirGuide’da yönetici olan Michael Langford, “Altının emtia kompleksini düşüş istikametli izlemesi bekleniyor. Önümüzdeki iki hafta içinde altının 1.800 dolar altına düşmesi çok mümkün.” diye belirtti.

“Altın eski kuşağın kriptosudur. Endüstriyel olarak manalı bir kullanımı yoktur lakin yeni jenerasyonlar için kriptoda olduğu üzere ruhsal bir bedel deposudur.”

Diğer değerli metallerden gümüş %0,65 düştü. Platin %0,14 ve paladyum %0,69 yükseldi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %